Prima pagină » Știri » Gheorghe Dincă, adus la DIICOT pentru a studia dosarul Caracal. Avocat: Trimis în judecată va fi, cu siguranță

Gheorghe Dincă, adus la DIICOT pentru a studia dosarul Caracal. Avocat: Trimis în judecată va fi, cu siguranță

Gheorghe Dincă, adus la DIICOT pentru a studia dosarul Caracal. Avocat: Trimis în judecată va fi, cu siguranță
Avocatul Claudiu Lascoschi a declarat la ieșirea din sediul DIICOT, că Gheorghe Dincă a consultat, miercuri, cele 7 volume din dosarul crimelor din Caracal, apărătorul subliniind că bărbatul așteaptă să fie trimis în judecată în orice moment.

„Nu am concluzii, a studiat dosarul, acele 7 volume pe care le-au studiat și ceilalți avocați. Vrea și el să studieze dosarul. Nu a zis nimic”, a declarat Claudiu Lascoschi, avocatului Gheorghe Dincă, la ieșirea din DIICOT.

Potrivit apărătorului suspectului din Caracal, Dincă se așteaptă să fie trimis în judecată

„Știe – nu că ar putea fi pus în libertate, ci că urmează să fie trimis în judecată. Cunoaște procedura (care prevede numărul maxim de zile pe care un inculpat arestat preventiv le poate petrece în închisoare, n.r), dar așteaptă să fie trimis în judecată, nu să fie pus în libertate, pentru că nici el, nici eu nu cred în așa ceva. (…) Trimis în judecată va fi cu siguranță, pentru că nu se poate altfel”, a mai anunțat Clausiu Lascoschi.

Este vorba despre articolul 23 din Constituție (Libertatea individiuală), în cursul urmăririi penale arestarea preventivă se poate dispune pentru cel mult 30 de zile și se poate prelungi cu câte cel mult 30 de zile, fără ca durata totală să depășească „un termen rezonabil, și nu mai mult de 180 de zile”.

În arest, Gheorghe Dincă are o stare de psihic mai bună și a început să citească mult.

Gheorghe Dincă a fost arestat pe 27 iulie după ce a recunoscut că le-a ucis pe Alexandra Măceșanu și pe Luiza Melencu. La domiciliul acestuia au fost găsite rămășițe umane despre care INML a precizat, în urma analizelor, că sunt ale Alexandrei.

Rămășițele găsite în liziera pădurii din Caracal, despre care Dincă spune că sunt ale Luizei, au fost trimise în SUA pentru a fi analizate de FBI.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Dormitul cu televizorul pornit. Ce spun specialiștii despre efectele asupra sănătății
Digi24
Rapoarte ale serviciilor secrete americane dezvăluie că Putin vrea să cucerească părți din Europa, inclusiv țări care sunt membre NATO
Cancan.ro
Ea e Mălina, tânăra care a căzut de la etaj azi în Oradea! Era celebră
Prosport.ro
Cea mai frumoasă profesoară de matematică din România e colega lui Gabi Tamaș!
Adevarul
Secretul bine păzit al statuii lui Ioan de Hunedoara: scrisori ascunse în bocancul de bronz
Mediafax
Jucării periculoase de Crăciun. Cum unele jucării populare pot deveni un risc real pentru copii și părinți
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cancan.ro
Zodia care termină anul 2025 în genunchi. Mihai Voropchievici: Din păcate, este prea târziu
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Cele mai consumate băuturi din lume au un efect crucial pentru sănătatea oaselor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Cele mai căutate joburi în 2025. Ce domeniu i-a atras cel mai mult pe români?