Prima pagină » Știri » Gheorghe Falcă, primarul Aradului, achitat în procesul de corupție

Gheorghe Falcă, primarul Aradului, achitat în procesul de corupție

Gheorghe Falcă, primarul Aradului, achitat în procesul de corupție
Primarul municipiului Arad, Gheorghe Falcă, a fost achitat, marți, de Tribunalul Alba în dosarul în care era judecat pentru luare de mită și abuz în serviciu, decizia instanței nefiind definitivă, transmite corespondentul MEDIAFAX

Primarul municipiului Arad, Gheorghe Falcă, a fost achitat, marți, de Tribunalul Alba în dosarul în care era judecat pentru luare de mită și abuz în serviciu, decizia instanței nefiind definitivă, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Tribunalul Alba a decis, totodată, achitarea celorlalte trei persoane judecate în acest dosar – Francisc Demeter, administrator al SC Elecon Plus SRL Arad, Radu Gavril Vasil, director al aceleiași firme, și Florica Mioara Popa, șef Serviciu Administrare Patrimoniu în cadrul Primăriei Arad.

La ședința de judecată nu a fost prezent niciunul dintre cei patru acuzați, doar avocata primarului Gheorghe Falcă, Rodica Potra, care i-a comunicat decizia edilului imediat după ce a ieșit din sală.

Hotărârea Tribunalului Alba nu este definitivă și poate fi atacată cu apel în termen de zece zile de la comunicare.

Gheorghiță Mateuț, avocatul principal al lui Falcă, a cerut achitarea, spunând că cele două fapte de care este acuzat Gheorghe Falcă, respectiv luare de mită și abuz în serviciu, nu au existat și nu există nicio dovadă că edilul a comis aceste fapte.

Procurorii DNA l-au trimis în judecată pe Falcă în urmă cu cinci ani, acuzându-l de luare de mită, abuz în serviciu contra intereselor publice, urmat de obținerea unui avantaj patrimonial, cu consecințe deosebit de grave. Alături de liderul PDL, au mai fost judecați Francisc Demeter și Radu Gavril Vasil, administratorul și directorul firmei Elecon Plus Srl din Arad, precum și Florica Mioara Popa, șefa Serviciului Administrare Patrimoniu din Primăria Arad.

Procurorii anticorupție au constatat că, în luna martie 2005, Gheorghe Falcă a primit de la inculpații Demeter Francisc și Vasil Radu un imobil mai valoros cu 111.550 de euro decât apartamentul dat la schimb. Această tranzacție s-a efectuat pentru ca, în schimb, primarul Falcă să-i favorizeze pe cei doi mituitori în obținerea, la un preț subevaluat, a unui teren aparținând Consiliului Local Arad, situat în centrul orașului.

„În concret, inculpatul Gheorghe Falcă a primit de la cei doi o casă cu o suprafață de 242 mp în centrul Municipiului Arad, dându-le în schimb un apartament de bloc cu trei camere, proprietate personală, cu o suprafață de 90 mp, situat la etajul 9. Diferența valorică dintre cele două imobile este de 111.550 euro. De altfel, pe cei doi inculpați care au dat mită nu i-a interesat apartamentul dobândit, pe care l-au și vândut cu suma de 80.000 euro după trei săptămâni”, arată procurorii DNA.

După schimbul respectiv, Falcă i-a ajutat pe cei doi să intre în proprietatea unui teren cu suprafața de 52.434 mp, situat în zona centrală a municipiului Arad și pe care fusese amplasată fosta fabrică Zahăr S.A. Arad.

„Gheorghe Falcă, în calitate de primar, cu încălcarea prevederilor legale, a constituit o comisie de negociere, special pentru atribuirea acestui teren și s-a numit președinte al comisiei, din care făcea parte și inculpata Popa Florica. Prin subevaluare, valoarea terenului a fost stabilită la 838.944 euro, sumă cu care S.C. ELECON PLUS S.R.L. (societate reprezentată de inculpații Demeter Francisc și Vasil Radu) a cumpărat terenul de la Consiliul Local Arad”, au mai susținut procurorii.

A doua zi după obținerea terenului, cei doi mituitori l-au vândut la un preț de peste 3 ori mai mare – 2.936.304 euro, unei alte societăți comerciale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Se schiază de sâmbătă la Transalpina pe două pârtii din golul alpin
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
O ucraineancă dată dispărută a fost găsită în mansarda unui român. Ce au declarat cei doi poliției: „Ea a fost cea care a organizat totul”
Mediafax
Căsătorie forțată în familia Cioabă? / O minoră a adus pe lume un copil după o logodnă controversată / Fratele regelui Cioabă, cercetat penal
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Telescopul Webb a descoperit o galaxie spirală masivă de la începuturile Universului