Prima pagină » Știri » Godină, critici și ironii la adresa actriței care a fost ridicată de jandarmi la Cluj: „Din fericire, tot pentru ea, jandarmii au băgat actoria în dubă”

Godină, critici și ironii la adresa actriței care a fost ridicată de jandarmi la Cluj: „Din fericire, tot pentru ea, jandarmii au băgat actoria în dubă”

Godină, critici și ironii la adresa actriței care a fost ridicată de jandarmi la Cluj:
Polițistul Marian Godină o critică, într-o postare pe Facebook, pe actrița Oana Mardare, care a fost ridicată, sâmbătă, cu forța de către jandarmi și băgată într-o dubă, pe motiv că a tulburat mitingului Noii Drepte pentru susținerea familiei tradiționale. În viziunea sa, Mardare "a ținut să joace în public, gratuit, un rol de circar", iar "legea e clară în privința unor astfel de manifestații" când vine vorba de prezența unei persoane care "instigă". "Oare ce ieșea dacă nu erau jandarmii deloc? Se mai ducea acolo dornică de dialog?", se întreabă Godină.

„Ieri a fost pentru a doua oară când am descoperit o actriță de care nu auzisem, dar nu pentru că ar fi făcut vreun rol extraordinar în vreun film premiat, ci pentru că a ținut să joace în public, gratuit, un rol de circar. Actrița noastră a participat la un marș LGBT, după care a ținut să meargă și la manifestația antigay. S-a dus acolo, după cum ea ne spune, ca să facă dialog, adică nu doar să asculte și să tacă (ceea ce era oricum ostentativ). Cu alte cuvinte, s-a gândit ea cumva că oamenii ăia, ale căror păreri sunt neschimbate de câteva secole, pot fi aduși pe calea cea dreaptă de către ea, prin dialog”, își începe Godină postarea.

Mai departe, polițistul scrie că „indiferent de studiile” și de părerile oamenilor care manifestau în Piața Avram Iancu, aceștia avea „dreptul să și le exprime în cadru organizat și autorizat, la fel cum și ea a avut dreptul de a face asta la marșul la care participase în aceeași zi și care nu fusese perturbat de nimeni din cealaltă tabără”

„Din fericire, tot pentru ea, jandarmii au băgat actoria în dubă, pentru că legea e clară în privința unor astfel de manifestații, iar când prezența unei persoane instigă, acea persoană trebuie îndepărtată, pentru ca lucrurile să nu degenereze, asta pentru protecția ei în primul rând. Oare ce ieșea dacă nu erau jandarmii deloc? Se mai ducea acolo dornică de dialog?”, a mai afirmat Godină.

În viziunea sa, jandarmii „au rugat-o frumos cam de prea multe ori” să părăsească zona.

„E trist să văd că formatori de opinie ne prezintă din nou un „abuz” al Jandarmeriei fără ca măcar să se documenteze dacă jandarmii au procedat legal. Era suficient de citit Legea 60/1991 și de gândit că ea se aplică la fel și pentru bărbați, și pentru femei. Că doar tot suntem împotriva discriminării”, mai scrie Godină.

Reamintim că actrița Oana Mardare care a participat, sâmbătă, la marșul comunității LGBT, „Cluj Pride”, și ulterior a fost prezentă în Piața Avram Iancu la mitingul Noii Drepte pentru susținerea familiei tradiționale a fost ridicată cu forța de către jandarmi și băgată într-o dubă, pe motiv că a tulbutat evenimentul. Jandarmeria a justificat faptul că a luat-o pe sus pe tânără, sucindu-i mâinile la spate, prin faptul că ea tulbura o manifestație autorizată și pentru a evita riscul declanșării unui conflict cu manifestanții de extremă dreapta.

În imagini, se vede cum tânăra se agită și opune rezistență jandarmilor care încearcă inițial să o îndepărteze de mulțime.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Procedura «Vatican» pentru desemnarea premierului. Ideea lui Kemelen Hunor
Digi24
Nou val de recrutare forțată în armata rusă: datornicii și foștii deținuți, printre ținte. Mișcarea Ateș: Nu semna nimic sub amenințări
Cancan.ro
Fulgy a fost externat de la Obregia! Primele DECLARAȚII făcute de fiul Clejanilor
Prosport.ro
FOTO. Iuliana Pepene, imagini spectaculoase la Mykonos! Prezentatoarea a atras privirile
Adevarul
„Cernobâlul zburător“. Rusia ar fi dezvoltat prima rachetă din lume bazată pe un reactor nuclear deschis
Mediafax
Schimbare neașteptată după introducerea săptămânii de lucru de 4 zile. Ce au ajuns să ceară angajații
Click
Raluca Zenga, apariție spectaculoasă în costum de baie la 44 de ani. Cum reușește să aibă un abdomen perfect tonifiat: „Există și o doză substanțială de vanitate”
Digi24
Becali dezvăluie ce i-ar fi mărturisit Grindeanu în timpul votului pentru Guvernul Veștea: „Nu-mi vine să cred”
Cancan.ro
Toto Dumitrescu, INTERNAT la Obregia! Poliția a intervenit de urgență
Ce se întâmplă doctore
Canicula și simptomele care te trimit direct la medic. Semnele că organismul nu mai face față căldurii excesive
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Cum poți să faci ca Android Auto să ruleze mai rapid? Cinci sfaturi pentru șoferi
Descopera.ro
Ce-ar putea fi „zumzetul” misterios auzit de oameni din întreaga lume?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – O să-i zic nevestei tale că te culci cu secretara!
Descopera.ro
Oamenii de știință au descoperit un ceas biologic complet diferit de tot ce am văzut până acum