Prima pagină » Știri » Ialomițianu: Guvernul a reacționat bine, sunt dezamăgit de firme plătite din bani publici

Ialomițianu: Guvernul a reacționat bine, sunt dezamăgit de firme plătite din bani publici

Ministrul Finanțelor Publice, Gheorghe Ialomițianu, apreciază timpul de reacție al colegilor miniștri cu responsabilități privind dezăpezirea, dar este "dezamăgit" de acțiunile unor firme care au fost plătite din bani publici pentru aceste operațiuni.

Ministrul Finanțelor Publice, Gheorghe Ialomițianu, apreciază timpul de reacție al colegilor miniștri cu responsabilități privind dezăpezirea, dar este „dezamăgit” de acțiunile unor firme care au fost plătite din bani publici pentru aceste operațiuni.

„Sunt dezamăgit de unele firme care au obligația, pe bani publici, să facă dezăpezirea”, a spus Ialomițianu, întrebat cum comentează operațiunile de curățare a șoselelor după zăpezile din ultimele zile.

El a ținut să adauge că apreciază reacția promptă a miniștrilor cu responsabilități privind dezăpezirea, care au fost nevoiți să „impulsioneze” firmele plătite din bani publici.

Ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, a declarat joi că responsabilii cu deszăpezirea care nu și-au îndeplinit atribuțiile vor fi sancționați.

„Toți cei implicați în circulație sunt responsabili de viața celor din trafic. La finalul acestei perioade vom lua măsuri punitive împotriva celor care nu și-au îndeplinit atribuțiile”, a spus Boagiu.

Drumurile sunt întreținute în baza unor contracte atribuite de CNADNR în 2008 și valabile până la finele anului trecut sau până în acest an. Contractele care au expirat anul trecut au fost prelungite de CNADNR până la sfârșitul lunii martie.

Astfel, la DRDP Cluj valoarea totală a contractelor a fost de 374 milioane lei și au fost împărțite de cinci consorții din care fac parte firme ca Spedition UMB, Tehnostrade, Han Grup, Ritorsa Trans, Loial Impex și Euroconstruct Trading ”98, precum și de o firmă – Diferit SRL.

La DRDP București valoarea contractelor însumează 996,85 de milioane de lei, fără TVA, și au fost execuate de șase firme, respectiv Argecom, Delta ACM 93, Euroconstruct, Romstrade, Tel Drum și PA&CO.

Direcția Brașov a avut contracte de 814,12 milioane lei, fără TVA, cu firma Comtram și trei consorții – Vectra Service/Consal, Spedition UMB/Tehnostrade și Valdek Impex/Vectra Service/International Spafva.

Pentru Direcția Craiova valoarea totală a contractelor a fost de 500 milioane lei și au fost câștigate de patru consorții din care fac parte firme precum Romprest, Colas Drumuri, Prima Guard Security Fire, Delta ACM 93, Gecor, Straco Grup și Argecom.

La Direcția Drumuri Timiș, contractele a fost atribuite unor consorții conduse de firmele Construct Mod, Confort, Pas Trans Company și au o valoare totală de 249,52 milioane lei, fără TVA.

Drumurile din subordinea Direcției Constanța sunt întreținute pentru 165,83 milioane lei de asocierea Euroconstruct Consulting/Tehnologica Radion/Delta.

La Direcția Iași contractele au fost adjudecate de firma Spedition UMB pentru 765,15 milioane lei.

Boagiu a afurmat joi că pentru întreținerea drumurilor pe timp de vară și iarnă a fost încheiat un acord cadru în valoare de un miliard de euro, din care au fost cheltuiți 265 milioane euro în perioada 2008-2011, iar pentru acest an suma alocată a fost de 19,5 milioane euro.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șefii forțelor armate din Marea Britanie și Germania cer reînarmarea continentului: „Agresiunea și intențiile Rusiei se extind dincolo de Ucraina”
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Primele imagini cu ucigașul lui Gheorghe Chindriș. Tânărul de 26 de ani a fost capturat de forțele speciale SIAS
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Ce ne rezervă 2026 pentru fiecare zodie, conform horoscopului chinezesc. Anul „Calului de foc” începe pe 17 februarie
Mediafax
Epava unui vapor de lux scufundat în Lacul Michigan în urmă cu peste 150 de ani, găsită după șase decenii de căutări
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Moarte violentă pentru Gheorghe Chindriș. Cum a fost ucis fostul director la Cupru Min
Ce se întâmplă doctore
Abia dacă o mai recunoști! Cum arată în prezent Alina Vidican, fosta soție a lui Cristi Borcea. Operațiile estetice au schimbat-o complet
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Premieră într-un spital din România: Pacienții pot accesa dosarul medical online