Prima pagină » Știri » Instanța respinge definitiv arestarea lui Nicușor Constantinescu

Instanța respinge definitiv arestarea lui Nicușor Constantinescu

Instanța respinge definitiv arestarea lui Nicușor Constantinescu
Contestația lui Nicușor Constantinescu față de arestarea preventivă dispusă de Tribunalul Capitalei, la propunerea DNA, a fost admisă, marți, de Curtea de Apel București (CAB), decizia fiind definitivă.

Prin decizia de marți, CAB a respins înlocuirea controlului judiciar, dispus inițial în cazul lui Constantinescu, cu arestul preventiv.

Instanța a stabilit, de asemenea, că președintele Consiliului Județean Constanța, aflat în SUA, a stat în mod legal în afara țării între 18 iunie și 1 iulie.

În aceste condiții, mandatul european de arestare emis pe numele lui Nicușor Constantinescu rămâne fără obiect.

După judecarea contestației, avocații lui Constantinescu au declarat că viza prin care acesta mai poate rămâne pe teritoriul SUA va expira la începutul lunii octombrie.

Pe de altă parte, Consiliul Județean Constanța a transmis, tot marți, noi documente medicale pentru a demonstra că Nicușor Constantinescu nu poate fi adus în România, unul din documente fiind o scrisoare semnată de un medic român care susține că șeful CJ mai are nevoie de tratament și intervenții chirurgicale.

„Eu sunt medicul care îl tratează pe domnul Nicușor Constantinescu și el este în prezent în grija mea datorită condițiilor care îi amenință viața. Domnul Nicușor Constantinescu necesită în continuare alte tratamente și intervenții chirurgicale. În prezent, el nu este stabil medical să călătorească până când problemele medicale prezente nu vor fi rezolvate”, se arată într-un document datat 11 iulie și semnat de către Doru Paul, profesor asistent de medicină de la Centrul de Cancer Monter.

Nicușor Constantinescu a fost dat în urmărire internațională, printr-o hotărâre din 7 iulie a Tribunalului București, care a dispus, totodată, emiterea unui mandat european de arestare pe numele acestuia. În aceeași zi, apărătorul lui Constantinescu a contestat cele două decizii la Curtea de Apel București.

Surse judiciare au precizat, în 11 iulie, pentru MEDIAFAX, că autoritățile judiciare românești continuă demersurile legale de punere în executare a deciziei instanței românești care a stabilit ca Nicușor Constantinescu să fie arestat preventiv.

Președintele Consiliului Județean Constanța a fost dat în urmărire națională la finalul lunii iunie, după ce Tribunalul București a decis înlocuirea măsurii controlului judiciar cu arestarea preventivă pentru 30 de zile.

Tribunalul București a decis, în 23 iunie, arestarea preventivă a lui Constantinescu, după ce procurorii DNA au cerut înlocuirea controlului judiciar cu această măsură preventivă, pentru că președintele CJ Constanța nu a revenit în țară după ce a fost operat în SUA, decizia nefiind definitivă.

Pe de altă parte, tot Curtea de Apel București a decis joi, 10 iulie, că președintele Consiliului Județean Constanța putea părăsi țara până în 25 iunie. Hotărârea instanței vine deși acesta, în prezent, este în SUA, potrivit unor documente prezentate de avocatul său, iar DNA a obținut, la prima instanță, arestarea sa.

Nicușor Constantinescu a fost trimis în judecată de procurorii anticorupție în trei dosare penale distincte. Într-unul dintre ele este acuzat că nu a asigurat finanțarea Centrului Militar Zonal Constanța, în altul că nu s-a supus controlului Curții de Conturi, iar în cel de-al treilea pentru că a atribuit nelegal terenuri.

Într-un alt dosar, șeful CJ Constanța este cercetat pentru luare de mită și nerespectarea regimului armelor și munițiilor, după ce în casa lui au fost găsite, la percheziții, 15 cartușe de 9 milimetri.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Unul din cei mai importanți bancheri din Rusia are vești proaste pentru Putin. „Vom ajunge la o criză socială”
Cancan.ro
Tragedie înainte de nuntă! Nepotul lui Mircea Rednic, Marius Totolici, a murit în somn la doar 37 de ani
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Minunea de la Cluj: satul care și-a dublat populația cu o strategie neașteptată. Case și terenuri pentru tineri
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Fac provizii pentru iarnă! Șerban Copoț a copt 120 kg de vinete. Rețeta Annei Lesko de roșii marinate, secretul gustului unic
Digi24
Cine sunt cele trei personalități din lume care pot călători fără pașaport. Explicațiile din spatele acestor excepții
Cancan.ro
Imaginile verii de la mare! A “pupat” gardul și a lustruit Audiul. De fapt, “distracția” a avut loc în parcarea de la LOFT
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorina s-a ieftinit cu aproape 70 de bani. Ce prețuri afișează astăzi benzinăriile
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
X-Men: Marvel a anunțat actorul care îl va interpreta pe Mister Sinister