Prima pagină » Știri » JUDEȚUL BIHOR. Traficanți de droguri, prinși în flagrant când vindeau canabis şi haşiş

JUDEȚUL BIHOR. Traficanți de droguri, prinși în flagrant când vindeau canabis şi haşiş

Polițiștii de combatere a criminalității organizate, împreună cu procurorii DIICOT Oradea, au prins în flagrant delict – miercuri – trei tineri, în timp ce încercau să vândă aproape 500 de grame de hașiș.

Astfel, în data de 3 iunie, în localitatea Vășad din județul Bihor, polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Oradea – Serviciul Antidrog și procurorii DIICOT Oradea au prins în flagrant delict trei tineri, doi de 22 de ani și unul de 26 de ani, toți din Vășad, bănuiți de trafic de droguri de risc.

Aceștia au fost prinși în timp ce încercau să valorifice 480,28 de grame de rezină de canabis (hașiș), un drog de mare risc.

De asemenea, la locuințele acestora, au fost efectuate patru percheziții domiciliare, în urma cărora polițiștii au descoperit și ridicat, în vederea cercetărilor, alte aproximativ 185 de grame de rezină de canabis, un aparat pentru mărunțit, precum și un cântar de mare precizie. Cele 665,28 de grame de droguri au fost confiscate pentru a fie expertizate.

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Oradea au pus în executare trei mandate de aducere emise pe numele celor în cauză, iar după audierea lor de către procurorul DIICOT Oradea a fost dispusă reținerea acestora, pentru 24 de ore, în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Bihor.

Cercetările continuă în vederea documentării activității infracționale, sub aspectul comiterii infracțiunii de trafic de droguri de risc.

Acțiunea a beneficiat de suportul de specialitate al Direcției Operațiuni Speciale din cadrul Poliției Române.

Pe întreg parcursul procesului penal, suspecții și inculpații beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție.

Șofer român de TIR, prins cu droguri ascunse în sacoșe de rafie. Ce cantitate de canabis i-au găsit polițiștii în remorcă

Un șofer român de TIR a fost prins în Franța, cu sacoșe de rafie pline de canabis și ascunse în semiremorcă. Bărbatul a fost arestat de Poliția Vamală, pe Autostrada 31 (A31), și apoi predat Poliției Judiciare, fiind judecat în regim de urgență. El a fost interceptat în data de 11 mai și a fost reținut o săptămână mai târziu.

În urma controlului, au fost descoperite și confiscate 83 de kilograme de canabis, întreaga cantitate fiind transportată în mai multe sacoșe de rafie și ascunse între pachete cu plăci de poliestern, în semiremorcă, potrivit Observatornews.ro, care citează France 3.

32 de persoane, duse la audieri, într-un dosar de trafic de droguri. 59 kg de canabis, confiscate

Polițiștii au făcut, la sfârșitul lunii mai, 31 de percheziții domiciliare în județele Vâlcea, Ilfov, Giurgiu și în București, iar 32 de persoane care făceau parte dintr-un grup de trafic de droguri au fost duse la audieri. Potrivit Mediafax, în ultimul an, polițiștii au confiscat de la această grupare 60 de kilograme de droguri.

Potrivit polițiștilor, în primăvara anului 2019, un bărbat de 39 de ani, din județul Ilfov, ar fi constituit un grup infracțional, în vederea traficului de droguri, grup la care au aderat mai multe persoane.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Mii de turiști au rămas blocați în Laponia. Temperaturi de aproape minus 40 de grade
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Sofia Vicoveanca a suferit un INFARCT! Artista, internată la Spitalului Clinic Județean de Urgență 'Sf. Ioan cel Nou' Suceava
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Timothée Chalamet, Globul de Aur! Lista COMPLETĂ a câștigătorilor din 2026
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Explicații de la Guvern: de ce au crescut impozitele pe proprietate și mașini în 2026?