Prima pagină » Știri » Limitări de viteză de 50 km/h la trenuri, pe tronsoanele București – Ploiești și București – Fetești

Limitări de viteză de 50 km/h la trenuri, pe tronsoanele București – Ploiești și București – Fetești

Limitări de viteză de 50 km/h la trenuri, pe tronsoanele București - Ploiești și București - Fetești
Trenurile circulă cu 50 de kilometri pe oră pe tronsoanele București - Ploiești și București - Fetești, din cauza ninsorii viscolite, iar în Gara de Nord intră la un interval de 30 - 40 de minute, față de șase minute în mod normal, fiind necesară deszăpezirea macazurilor pentru fiecare tren.

Trenurile circulă cu 50 de kilometri pe oră pe tronsoanele București – Ploiești și București – Fetești, din cauza ninsorii viscolite, iar în Gara de Nord intră la un interval de 30 – 40 de minute,  față de șase minute în mod normal, fiind necesară deszăpezirea macazurilor pentru fiecare tren.

Pe secțiile de circulație București Băneasa – Lehliu – Fetești, Făurei – Urziceni și Ploiești Sud – Urziceni – Ciulnița – Călărași trenurile sunt tractate cu locomotive Diesel, din cauza vântului foarte puternic, informează CFR Călători.

Întârzierile înregistrate de trenurile care sosesc și pleacă în/din Gara de Nord sunt generate de circulația cu limitare de viteză de 50 km/h pe anumite secții de circulație din parcurs și de intervalele de timp necesare pentru intervenția personalului feroviar în linie curentă pentru curățarea și verificarea macazurilor, precizează reprezentanții companiei.

În condiții normale de trafic, trenurile intră în Gara de Nord la un interval de șase minute însă, în prezent din cauza zăpezii viscolite care acoperă macazurile, trenurile intră la un interval de 30 – 40 de minute, deoarece este necesară intervenția pesonalului pentru a deszăpezi macazurile pentru fiecare tren în parte.

În funcție de evoluția fenomenelor meteorologice, se va reduce numărul garniturilor pe anumite tronsoane feroviare din jumătatea de sud a țării, fiind menținut în grafic un număr de trenuri necesar, adaptat la condițiile meteo nevaforabile și la solicitările publicului călător.

Solicitările de restituire a contravalorii biletelor pentru perioada 24 – 27 ianuarie se vor derula astfel: se va restitui întreaga contravaloare a biletelor la solicitarea pasagerilor (pentru parcursul neefecutat) la trenurile care înregistrează întârzieri, iar în situația în care apar modificări în circulația trenurilor la care pasagerii au bilete valabile, se pot efectua călătorii la alte trenuri sau pe alte rute fără plata diferențelor tarifare.

De asemenea în situația anulării unui tren, pasagerii vor fi redirecționați către alte trenuri care au aceleași destinații.

În trenuri se pot cumpăra bilete la tariful de la casele de bilete, în situația în care pasagerii nu au timp să-și cumpere din cauza modificărilor de circulație.

Întrucât există ïn continuare posibilitatea apariției de modificări/perturbări în circulația trenurilor, pasagerii sunt rugați ca, înainte de călătorie, să se informeze despre condițiile meteo și să apeleze telefonic gara CFR din localitatea de plecare pentru informatii actualizate despre mersul trenului cu care intentionează să călătorească.

Numerele de telefon de la stațiile CFR – http://www.cfrcalatori.ro/147 -, la care pasagerii pot cere informatii, sunt publicate pe www.cfrcalatori.ro, la secțiunea Info Utile/Informații Telefonice.

Meterorologii au emis, sâmbătă dimineață, o avertizare de cod portocaliu de viscol, valabilă până duminică seară, pentru județele Mehedinți, Gorj, Dolj, Olt, Vâlcea, Argeș, Teleorman, Girgiu, Dâmbovița, Ilfov, inclusiv municipiul București, Călărași, Ialomița, Prahova, Buzău, Brăila, Tulcea, Vrancea și Galați.

În același interval, este cod galben de viscol în Constanța, Sibiu, Brașov, Covasna, Bacău, Vaslui și Iași.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce să mănânci după Revelion: 8 alimente care te ajută să te refaci mai repede (hidratare, energie, stomac liniștit)
Digi24
„În câteva secunde, tavanul era în flăcări”. Mărturiile supraviețuitorilor incendiului din barul elvețian: „Panică totală, lumea urla”
Cancan.ro
A murit de Revelion! Elena Lasconi e devastată. Doliu imens
Prosport.ro
Simona Halep a petrecut Revelionul în a doua ei casă și s-a declarat impresionată! Momente de neuitat pentru „Simo”
Adevarul
Femeile ies mai târziu la pensie din 2026. Legea aduce și noi beneficii pentru vechime mare
Mediafax
Cel puțin 40 de morți și peste 100 de răniți în „coșmarul” de Anul Nou din Elveția. Martor: „În câteva zeci de secunde, tot tavanul era în flăcări. Totul era din lemn”
Click
Impozitul pe casă explodează în 2026. Formula simplă care îți arată exact cât vei plăti
Digi24
Un bastion costisitor la frontiera UE. Ce se va întâmpla cu cea mai mare armată a Europei când războiul contra Rusiei se va încheia
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Raritate: au fost filmate molii hrănindu-se cu lacrimi de elan