Prima pagină » Știri » Mai mulți medici din București chemați la Grădina Zoo din Galați, la un tigru bolnav

Mai mulți medici din București chemați la Grădina Zoo din Galați, la un tigru bolnav

Mai mulți medici din București chemați la Grădina Zoo din Galați, la un tigru bolnav
Un tigru de la Grădina Zoologică din Galați s-a îmbolnăvit, iar pentru a stabili ce problemă are, mai multe echipe de medici și un laborator mobil cu aparatură modernă au mers acolo, duminică. Deoarece este un animal periculos, veterinarii au fost nevoiți să adoarmă tigrul, o femelă de12 ani.

Potrivit îngrijitorilor, felina se simte rău de câteva zile, vomită și a slăbit foarte mult, iar medicii veniți de la București încearcă să stabilească diagnosticul.

După ce au urmărit-o de la distanță, medicii au decis să o anestezieze pentru a-i face endoscopie, analize de sânge, radiografie și ecografie.

„Este un animal care a slăbit în ultima perioadă, nu se alimentează cum trebuie. Noi acum încercăm să-l examinăm de la distanță, vă dați seama că nu puteam analiza de aproape astfel de animal cu risc mare pentru echipă. Apoi vom face anestezie, o altă echipă de la București va face anestezia, iar apoi noi echipa cu endoscopia vom intra în cușcă. Cred că vom putea face astăzi investigația. Nu știm încă ce are, există probabilitatea de a avea ceva grav”, a declarat presei medicul veterinar Constantin Iftime.

Cei 12 medici care au venit de la București sunt îngrijorați deoarece tigrul a slăbit foarte mult într-o perioadă scurtă de timp.

„Tigrul a ieșit din cușcă în ultimele zile, dar are stare de vomă și instabilitate generată de problema medicală. Cauzele pot fi multiple, vârsta, hrana, apa, sunt multe care pot genera probleme. Este slăbită, deoarece vomită și nu apucă să facă digestia, este o stare precară asociată acestei patologii”, a explicat medicul Dan Gâscă.

Tigrul care i-a pus pe jar pe medicii veterinari se numește Baghera și are 12 ani. Felina a trăit mulți ani la Circul Globus din București și în 2017 a ajuns la Grădina Zoologică din Galați după aplicarea legii care a interzis utilizarea animalelor sălbatice în spectacole.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Warren Buffett regretă că și-a vândut acțiunile Apple, dar spune că nu ar cumpăra acum, având în vedere situația pieței
Digi24
Marco Rubio, telegramă către toate ambasadele SUA să colaboreze cu unitatea de Operațiuni Psihologice a Pentagonului
Cancan.ro
» Primele și singurele imagini cu mama copiilor lui Bogdan de la Ploiești. Cum arată femeia care l-a făcut tătic pe artist
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Trump va declara victoria, mai degrabă decât să se lase prins într-un impas militar” - Zece lecții din prima lună a războiului din Iran
Mediafax
Programul și traseul Pelerinajului de Florii din București
Click
Patru zodii vor triumfa, începând cu data de 13 aprilie. Acești nativi vor avea noroc în dragoste, carieră și pe plan financiar
Digi24
Rubio amenință că SUA şi-ar putea schimba poziţia faţă de NATO din cauza sprijinului limitat în Iran. „Ne vom ocupa de asta mai târziu”
Cancan.ro
Cum va fi vremea de Paște 2026. ANM anunță temperaturi anormale pentru aceasta perioadă
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Cine este Aurel Frandeș, pădurarul erou care le-a salvat pe Rebeca și Melisa: 'Încă o noapte și nu supraviețuiau'
Promotor.ro
2026: Top 5 mașini ieftine pe GPL disponibile acum în România. Singurii producători de pe piața locală ce oferă GPL din fabrică
Descopera.ro
Imagini fără precedent cu planeta Saturn!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Obiceiurile alimentare contează mai mult decât am crede pentru adolescenți