Prima pagină » Știri » MAI pune la bătaie 20 de milioane de euro pentru reînnoirea parcului auto. Câte mașini de poliție vrea să cumpere

MAI pune la bătaie 20 de milioane de euro pentru reînnoirea parcului auto. Câte mașini de poliție vrea să cumpere

MAI pune la bătaie 20 de milioane de euro pentru reînnoirea parcului auto. Câte mașini de poliție vrea să cumpere
MAI a demarat procedura de licitație pentru achiziția mai multor autovehicule, între care mașini de poliție, de intervenție și de patrulare, autobuze, motociclete și autoutilitare, valoarea totală a investiției fiind de peste 100 de milioane de lei.

„Ministerul Afacerilor Interne a început procedura pentru achiziția de autospeciale pentru structurile sale, la data de 16 martie fiind publicat în SEAP anunțul cu privire la organizarea unei licitații publice pentru încheierea unui acord-cadru de furnizare de autovehicule cu dotări specifice, autoutilitare, autoturisme, autobuze și motociclete necesare desfășurării în bune condiții a activităților operative. Pentru fiecare dintre cele 20 de loturi de vehicule menționate în anunțul de organizare a licitației publice se vor încheia contracte subsecvente trimestriale, cu termen maxim de livrare 30.11.2018″, au precizat reprezentanții MAI, într-un comunicat de presă.

Totodată, aceștia au mai subliniat că vor fi cumpărate câteva sute de autovehicule.

„Având în vedere suma de bani disponibilă, urmează să fie achiziționate cel puțin 700 de mașini de poliție, 140 de autovehicule de intervenție și patrulare, 3 autobuze, 135 de autovehicule pentru munca operativă, 35 de autospeciale de transport reținuți, 35 de motociclete cu dotări specifice muncii de poliție, 90 de autovehicule pentru munca specifică Poliției de Frontieră. La repartizarea pe loturi s-au avut în vedere următoarele criterii: ponderea deficitului și necesarul structurii, starea tehnică și vechimea parcului auto, precum și prioritățile de dotare ale structurilor cu atribuții de combatere a infracționalității economico-financiare sau judiciare (în special a celor care vin în contact direct cu cetățeanul), a asigurării mobilității structurilor cu atribuții în asigurarea ordinii și liniștii publice. În prezent, din totalul de vehicule prevăzute în tabelele de înzestrarea ale structurilor MAI sunt asigurate 53,7% mijloace transport. Dintre acestea, 25% au o vechime de exploatare cuprinsă între 5 și 10 ani”, explică MAI.

Acest demers este, mai arată sursa citată, primul pas efectuat în acest an pentru îmbunătățirea condițiilor de muncă pentru angajați, alte investiții urmând să se facă în echipamente de protecție sau pentru reabilitarea unor sedii, inclusiv a unor posturi de poliție.

„Termenul limită pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare este 03.05.2018, ora 16:00, data limită de evaluare a ofertelor fiind 31.08.2018, ora 18:00. Durata acordului este de șase luni, iar valoarea este cuprinsă între 85.394.316,96 și 100.818.781,75 lei, fără TVA. Criteriul de atribuire este prețul cel mai scăzut”, mai explică MAI.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Panică de iarnă”. Depozitele de gaze ale UE, la cel mai scăzut nivel din ultimii 13 ani
Digi24
Epuizare, baze distruse, armament compromis: de ce rolul SUA în Orientul Mijlociu va fi, probabil, regândit de Trump
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă tradițională cu doar 9000 de euro. Terenul are 1800 de metri pătrați
Prosport.ro
Imaginile verii cu David Popovici! Și-a luat o „bijuterie” nouă, de 160.000 de euro
Adevarul
Super-capra din nordul României: noua rasă care ar putea schimba piața lactatelor
Mediafax
Tristan Tate se plânge de mâncarea din închisoare și spune că a slăbit aproape 6 kilograme
Click
La 68 de ani, Natalia Guberna arată impecabil în costum de baie! Cu ce cremă ieftină, celebră în comunism, scapă de riduri: „Costă vreo 20-30 de lei”
Digi24
Cine este Mette-Marit, noua regină a Norvegiei. Controversele stârnite de „Cenuşăreasa” familiei regale GALERIE FOTO
Cancan.ro
Stațiunea din România care i-a cucerit pe sârbi. Românii o ignoră, străinii au descoperit-o
Ce se întâmplă doctore
Cât a plătit Gabriela Cristea pentru injecțiile de slăbit. Prețul unui an de tratament este uriaș: „Pentru un om obișnuit, costurile sunt imense”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
O mașină din Mad Max, construită din două modele complet diferite, se vinde pe eBay
Descopera.ro
Ce este un material misterios și roșiatic observat pe Pluto?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Descopera.ro
De ce continuăm să facem lucruri despre care știm că ne fac rău? Creierul preferă adesea recompensa de acum