Prima pagină » Știri » Mărturia șocantă a românului care a supraviețuit după ce a fost mitraliat de un asasin al mafiei ruse! „Când am deschis ochii, am crezut că văd un înger!” (EXCLUSIV)

Mărturia șocantă a românului care a supraviețuit după ce a fost mitraliat de un asasin al mafiei ruse! „Când am deschis ochii, am crezut că văd un înger!” (EXCLUSIV)

Andrei Dumitrescu
Mărturia șocantă a românului care a supraviețuit după ce a fost mitraliat de un asasin al mafiei ruse! „Când am deschis ochii, am crezut că văd un înger!” (EXCLUSIV)

Românul ciuruit cu o mitralieră de un ucigaș care lucra pentru mafia rusă a povestit anchetatorilor un episod incredibil care zugrăvește perfect trăirile unui om aflat în fața morții iminente. Declarațiile tulburătoare ale bărbatului arată cât de puternică a fost trauma suferită de acesta, mai ales că, în acele momente teribile, după ce potopul de gloanțe încetase, a crezut, pentru o clipă, că a poposit în Rai, printre îngeri.

Spre sfârșitul lui noiembrie 2012, un incident extrem de grav punea pe jar autoritățile din toată țara. Pe o stradă din vecinătatea mall-ului din cartierul Vitan, un bărbat fusese împușcat de o persoană necunoscută chiar în parcarea blocului în care locuia cu iubita lui.

Cel care îl atacase folosise două arme, un pistol și o pușcă mitralieră de tip AKM.  A urmat o anchetă uriașă, care s-a făcut inclusiv în colaborare cu poliția britanică. Și asta, după ce englezii au ajuns la concluzia că există similitudini între tentativa de omor din București și una care s-a produs pe teritoriul Marii Britanii, unde fusese împușcat un bancher de origine rusă.

În mod ciudat, cu toate că în ambele situații făptașul folosise arme de război, de putere mare, victimele scăpaseră cu viață.

După ce au pus la cap toate probele, polițiștii români au reușit să-l identifice pe făptaș. Era vorba despre un anume Vitalie Proca, un basarabean care lucra pentru falanga moldovenească a mafiei ruse.

Acesta fusese angajat, printr-un intermediar, de frații Anton-Bogdan şi Nicolae-Răzvan Măraru din Piatra Neamț să-l ucidă pe principalul lor rival, Puiu Mironescu. Iar acest Mironescu stătea în București exact în același bloc în care locuia și victima atacului. Mai mult, cei doi semănau și conduceau mașini identice care, printr-o coincidență aproape nefirească, aveau extensia numărului MIR!

Ca urmare, Proca nu s-a îndoit o secundă că bărbatul care tocmai s-a urcat în mașină nu este Puiu Mironescu. Mai întâi a tras cu un pistol Makarov, de calibru 9 mm.

După ce a terminat muniția, pentru că a văzut că nu a reușit să facă nimic, a scos o pușcă mitralieră și a început să tragă în rafală, fără să-i pese că în apropiere erau martori. Rămas fără gloanțe, asasinul a fugit cu un autoturism BMW.

Bărbatul împușcat a scăpat, în mod miraculos, cu toate că fusese atins de șapte ori.

„Vedeam cum gloanțele curgeau către mine!”

Surse judiciare au declarat ÎN EXCLUSIVITATE pentru GÂNDUL.RO că, audiat de anchetatori, victima ucigașului plătit a relatat cu lux de amănute clipele de groază pe care le-a trăit atunci când timpul se dilatase dintr-o dată și avea senzația că totul se întâmplă cu încetinitorul.

Acesta ar povestit că, imediat după ce s-a urcat în mașină, a văzut cum cineva trage spre el cu un pistol. „Pentru câteva secunde am crezut că cineva trage spre mine cu niște bile de pantiball. Credeam că este o farsă, că sunt la camera ascunsă”, a spus tânătul.

Ulterior, însă, situația avea să se schimbe în mod dramatic. „L-am văzut pe bărbatul respectiv cum a aruncat pistolul și a luat o pușcă mitralieră. A început să tragă și vedeam cum gloanțele curgeau, efectiv, către mine. Atunci chiar am fost sigur că o să mor”, a explicat victima.

Dar clipele de groază nu s-au terminat aici și au culminat cu o nouă experiență terifiantă. „Cred că pentru scurt timp mi-am pierdut cunoștința. Când am deschis ochii, am văzut un om lângă mașină care încerca să-mi acorde primul ajutor.

Mă uitam cu atenție la el pentru că eram sigur că sunt mort și că am ajuns deja pe lumea cealaltă, iar omul acela este un înger care a venit să mă întâmpine”, a mărturist în fața anchetatorilor bărbatul împușcat de ucigașul basarabean Vitalie Proca.

Identificat de Polițiștii Serviciului Omoruri, Proca a fost prins, ulterior, la Moscova și predat autorităților române. Acesta a fost condamnat la 21 de ani și 8 luni de închisoare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vorbea despre Lucifer și putere absolută”: mărturii tulburătoare în cazul triplei crime din Târgu Jiu
Digi24
Noi date privind tripla crimă din Târgu Jiu. Femeia găsită moartă fusese cu doar o zi înainte la poliție. Ce a reclamat victima
Cancan.ro
Veste DEZASTRUOASĂ pentru clienții Digi! Cresc TOATE abonamentele. Notificarea pe care au primit-o TOȚI consumatorii RCS RDS
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
De ce ar vrea Putin să negocieze direct cu europenii. Planul secret al Kremlinului, analizat de un expert român din Elveția
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Reacția lui Ion Cassian, după ce Monica Tatoiu a spus că Irinel Columbeanu a fost „băiatul lui tata”: „Nu a escrocat pe nimeni, nu l-a văzut nimeni pe holurile DNA”
Digi24
Serviciile britanice dezvăluie, în premieră, câți ruși au fost uciși în războiul din Ucraina
Cancan.ro
Cum a reacționat Nicoleta Luciu, după dezvăluirile făcute de Sile Cămătaru? Actrița a uimit pe toată lumea
Ce se întâmplă doctore
Artista celebră care a învins cancerul în doar 1 an. Anunțul făcut chiar din salonul de spital: „Am plâns ore întregi după ce am primit vestea”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Tronson din Autostrada A8, finanțat prin SAFE. Cine preia proiectul?
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Un proces inspirat de păianjeni transformă proteinele din porumb într-un material similar plasticului