Prima pagină » Actualitate » Ministerul Apărării anulează exerciţiul demonstrativ de Poliţie Aeriană Întărită de la Mihail Kogalniceanu şi Feteşti, după cele două catastrofe aeriene

Ministerul Apărării anulează exerciţiul demonstrativ de Poliţie Aeriană Întărită de la Mihail Kogalniceanu şi Feteşti, după cele două catastrofe aeriene

Ministerul Apărării anulează exerciţiul demonstrativ de Poliţie Aeriană Întărită de la Mihail Kogalniceanu şi Feteşti, după cele două catastrofe aeriene

Ministerul Apărării Naţionale a anunţat că exerciţiul demonstrativ de Poliţie Aeriană Întărită, care urma să aibă loc, joi, în bazele militare de la Mihail Kogalniceanu şi Feteşti, a fost anulat după cele două catastrofe aeriene din judeţul Constanţa, în urma cărora au murit pilotul avionului MiG-21 LanceR și cei șapte militari care au plecat cu elicopterul în misiunea de salvare.

“Ca urmare a celor două catastrofe aeriene ce au avut loc în seara zilei de miercuri, 2 martie, activitatea prevăzută a se desfăşura joi, 3 martie, în bazele militare de la Mihail Kogălniceanu şi Feteşti, constând în exerciţiul demonstrativ privind modul de executare în comun a unei misiuni de Poliţie Aeriană Întărită, a fost anulată”, a anunţat Ministerul Apărării Naţionale, joi dimineaţa.

Activitatea fusese programată iniţial pentru data de 1 martie, dar a fost amânată pentru 3 martie din cauza condiţiilor meteorologice nefavorabile. Evenimentul cuprindea vizita, în Baza 57 Aeriană Mihail Kogălniceanu, a şefilor Forţelor Aeriene din Germania, Italia şi România şi un exerciţiu demonstrativ privind modul de executare în comun a unei misiuni de Poliţie Aeriană Întărită.

În data de 2 martie, o aeronavă MiG 21 LanceR din dotarea Bazei 86 Aeriene, care executa o misiune de patrulare aeriană deasupra Dobrogei, a pierdut legătura radio cu turnul de control, iar la ora 20.03, a dispărut de pe radar, într-o zonă cuprinsă între localităţile Cogealac şi Gura Dobrogei. Aeronava decolase de pe Baza 57 Aeriană Mihail Kogălniceanu, în jurul orei 19.50.

Un elicopter IAR-330 Puma a decolat în jurul orei 20.21 spre zona posibilului impact pentru o misiune de căutare-salvare. Acesta a pierdut legătura radio cu turnul de control şi a dispărut de pe radar în jurul orei 20.44. Pilotul raportase condiţii de vreme nefavorabilă şi primise ordin să se întoarcă la bază, a anunţat Ministerul Apărării.

Membrii echipajului elicopterului IAR 330-Puma au fost găsiţi decedaţi în zona localităţii Gura Dobrogei. În catastrofa aviatică şi-au pierdut viaţa şapte militari. Pe lângă cei cinci membri ai echipajului comunicaţi iniţial, urcaseră la bord şi doi salvatori pe mare din cadrul Forţelor Navale Române.

Pilotul aeronavei MiG 21 LanceR a fost găsit decedat, ulterior.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NU renunța la cafea! Un studiu amplu schimbă tot ce știam până acum
Digi24
Ce voia, de fapt, să anunțe Pete Hegseth la reuniunea NATO de la Bruxelles. Planul a picat după ce i-a fost prezentat lui Marco Rubio
Cancan.ro
Singura școală din București unde toți elevii au luat sub 5 la Evaluarea Națională 2026
Prosport.ro
Ce imagini! Cum arată la 25 de ani „cea mai frumoasă fată din lume”: s-a căsătorit!
Adevarul
Contradicții între declarațiile lui Bolojan și rapoartele CJ Bihor în dosarul azilelor ilegale: „Am avut o colaborare bună” apare în documente
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Toți au crezut că i-a furat soția lui Bordea. Acum, Spike rupe tăcerea. Adevărul despre relația cu Livia: „Ți-ai făcut o carieră pe numele ei”
Digi24
Ucraineanca Anastasia Berezovska, căutată de Interpol în cazul exploziei din Monaco
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Ce se întâmplă doctore
Gina Pistol, apariție spectaculoasă în costum de baie. Imaginea care a atras toate privirile fanilor
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Oltcit, relansat la Craiova sub umbrela Ford? Cum ar putea arăta
Descopera.ro
În care religie NU ai voie să bei cafea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Ceva incredibil se întâmplă cu ovarele după menopauză