Prima pagină » Știri » Ministrul Agriculturii – despre scumpirea legumelor și fructelor

Ministrul Agriculturii – despre scumpirea legumelor și fructelor

Ministrul Agriculturii - despre scumpirea legumelor și fructelor
Ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, a declarat miercuri, într-o conferință de presă, că nu crede că prețurile legumelor și fructelor vor crește în perioada următoare, pentru că oferta se va majora ca urmare a apariției pe piață a produselor autohtone

Ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, a declarat miercuri, într-o conferință de presă, că nu crede că prețurile legumelor și fructelor vor crește în perioada următoare, pentru că oferta se va majora ca urmare a apariției pe piață a produselor autohtone.

„Nu cred că vor fi măriri de prețuri în această perioadă, mai ales la legume-fructe, pentru că încep să apară produsele românești și atunci nu cred că putem vorbi de scumpiri”, a spus Constantin, întrebat dacă anticipează majorări de prețuri.

El a afirmat că pentru a se putea ști dacă sunt oportune majorări dau diminuări ale prețurilor alimentelor ar trebui ca piața să fie organizată mai bine.

„Atunci putem analiza dacă este fundamentată o anumită scumpire sau trebuie să scadă prețul la un anumit produs. Atâta timp cât piața nu este organizată așa cum trebuie pe toată filiera de produs nu putem să avem estimări precise în această direcție”, a arătat ministrul.

Pe de altă parte, ministrul a anunțat că statul ar putea veni în sprijinul agricultorilor prin parteneriate public-private pentru înființarea de depozite de legume și fructe, ceea ce ar duce la scăderea prețurilor la aceste produse.

Întrebat cum explică diferențele mari dintre prețurile legumelor și fructelor la producător și cele practicate în piețe, Constantin a răspuns că sunt mai multe cauze, printre care înființarea cu întârziere a unor culturi, iar pe de altă parte, lipsa de organizare a pieței, care ca efect încasarea celei mai mari părți a câștigurilor de către intermediari și comercianți, și nu de către producători.

„Din acest punct de vedere avem în analiză în momentul de față să organizăm pe fiecare filieră de produs piața ceva mai bine. Unul din exemple, chiar la legume-fructe, se referă la constituirea și stimularea grupului de producători în continuare astfel încât să avem cât mai mulți oameni care se constituie într-o astfel de formă asociativă”, a spus Constantin.

El a adăugat că statul poate să vină în sprijinul lor agricultorilor pentru înființarea de depozite.

„Vrem să venim, pentru organizațiile profesionale cu un parteneriat public-privat, posibil cu ADS, să fie partener din partea statului, astfel încât să înființăm acele centre de depozitare de legume și fructe. Producătorul să se ocupe de producție, așa cum este normal, depozitul respectiv, comerciantul, să se ocupe de vânzările celor care sunt în grupul respectiv de producători. În felul acesta cred că putem să avem produse și mai ieftine, de o calitate și mai bună, și producătorul să se ocupe de ceea ce a învățat și să beneficieze de profitul respectiv”, a explicat ministrul Agriculturii.

Constantin a adăugat că aceste parteneriate se vor desfășura pe o perioadă de cinci sau zece ani, după care statul se poate retrage, iar organizația va rămâne să administreze depozitul.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
De ce nu se ieftinește benzina, deși petrolul s-a prăbușit? Explicația care îi va ENERVA pe șoferi
Digi24
Cât de mulțumit a fost ministrul Radu Miruță de răspunsul Ucrainei privind drona explodată la Constanța. „Este absolut legitim”
Cancan.ro
Alertă meteo de ultimă oră! Furtuni, grindină și vijelii în mai multe județe din România
Prosport.ro
Mayra, fiica lui Ilie Dumitrescu, poze fără inhibiții la 20 de ani! Apariția cu care a întors toate privirile
Adevarul
Drumul Regelui, noua șosea din Munții Zarandului. De la bârlogul haiducilor lui Față Neagră la casa lui Arsenie Boca și Vața Băi
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Zodiile care se vor bucura de succes pe toate planurile până pe 9 iulie. Nativul care se află în centrul atenției și atrage toate oportunitățile
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Cel mai ieftin oraș din România. O garsonieră costă 7.500€ acum, în luna iulie 2026
Ce se întâmplă doctore
Vedeta pe care nu o mai recunosc oamenii pe stradă: „Pare extrem de bolnavă”! Cântăreața a trecut printr-o transformare uluitoare din cauza operațiilor estetice
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Oltcit, relansat la Craiova sub umbrela Ford? Cum ar putea arăta și ce dotări ar avea, în 2026, noua mașină românească
Descopera.ro
O structură mamut observată în spațiul cosmic sfidează tot ce știm!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
O terapie surprinzătoare îi ajută pe oameni să nu se mai teamă de eșec