Prima pagină » Știri » Ministrul canadian de Externe crede că se vor face progrese privind ridicarea vizelor pentru români

Ministrul canadian de Externe crede că se vor face progrese privind ridicarea vizelor pentru români

Ministrul canadian de Externe crede că se vor face progrese privind ridicarea vizelor pentru români
Ministrul de Externe, Titus Corlățean, s-a întâlnit, joi, la Kiev, cu omologul canadian, John Baird, care s-a arătat încrezător în obținerea de progrese în perioada următoare în vederea eliminării vizelor pentru români, potrivit MAE român.

Ministrul de Externe, Titus Corlățean, s-a întâlnit, joi, la Kiev, cu omologul canadian, John Baird, care s-a arătat încrezător în obținerea de progrese în perioada următoare în vederea eliminării vizelor pentru români, potrivit MAE român.

Întrevederea dintre ministrul Afacerilor Externe, Titus Corlățean, și omologul său canadian, John Baird, a avut loc în marja Consiliului Ministerial OSCE, care are loc la Kiev, în perioada 5-6 decembrie, se arată într-un comunicat MAE remis agenției MEDIAFAX.

Potrivit MAE, ministrul Titus Corlățean a subliniat importanța specială pe care autoritățile de la București o acordă „soluționării, într-un orizont de timp cât mai apropiat, a chestiunii eliminării obligativității vizelor canadiene” pentru cetățenii români care doresc să călătorească în Canada.

John Baird a manifestat „deschidere pentru soluționarea acestei probleme de pe agenda bilaterală, arătându-se încrezător în obținerea de progrese în acest sens în perioada următoare” și a confirmat „interesul pentru o cooperare activă în plan bilateral, care să genereze rezultatul dorit”, precizează sursa citată.

Șeful diplomației române a adresat omologului canadian invitația de a vizita România în cursul anului 2014, convenindu-se identificarea ulterioară a unei date convenabile pentru agendele celor doi demnitari.

Totodată, cei doi oficiali au discutat despre necesitatea consolidării dimensiunii economice a relației bilaterale. Șeful diplomației canadiene a apreciat că Acordul Economic și Comercial Cuprinzător UE-Canada CETA (aflat în proces de finalizare) va amplifica „perspectivele economice bilaterale, sub raportul comerțului și al investițiilor, poziție împărtășită de ministrul român”, se mai arată în comunicatul MAE.

Ministrul de Externe, Titus Corlățean, a declarat, la 24 octombrie, pentru MEDIAFAX, că a făcut și efectuează demersuri pentru eliminarea vizelor impuse cetățenilor români de către Canada, iar dacă aceasta nu se va întâmpla, atunci nu crede că Parlamentul va ratifica acordul de liber-schimb dintre UE și această țară.

„Confirm că am făcut și facem demersuri pe relația cu Guvernul canadian pentru eliminarea vizelor pentru cetățenii români, în contextul în care Parlamentul European a adoptat un raport extrem de important care stabilește foarte clar principiul reciprocității. Altfel spus, așa cum cetățenii canadieni au drept de liberă circulație în Uniunea Europeană, și în România este firesc să așteptăm și noi o măsură similară”, a declarat Corlățean pentru MEDIAFAX, la Washington, unde îl însoțea pe premierul Victor Ponta.

Românii și bulgarii sunt singurii cetățeni europeni care au nevoie de viză pentru a călători în Canada.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ghidul CNAS 2026: Ce analize și consultații gratuite poți face indiferent dacă ești asigurat
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Nicușor Dan, absent de la München, în timp ce Maia Sandu a avut întâlniri cu greutate. Capcana marginalizării
Mediafax
UE își reduce criticile la adresa lui Viktor Orbán de teama unor acuzații de interferență în alegeri
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Larisa Uță, de la Antena 1, pentru cele 6 săptămâni petrecute la Survivor 2026
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Finlanda sub asediu și temerile României lui Carol al II-lea