Prima pagină » Știri » Ministrul desemnat pentru Ministerul Agriculturii, despre pesta porcina: Vom începe cu schimbarea conducerii ANSVSA / Nu pot să vin acum cu niște promisiuni optimiste

Ministrul desemnat pentru Ministerul Agriculturii, despre pesta porcina: Vom începe cu schimbarea conducerii ANSVSA / Nu pot să vin acum cu niște promisiuni optimiste

Ministrul desemnat pentru Ministerul Agriculturii, despre pesta porcina: Vom începe cu schimbarea conducerii ANSVSA / Nu pot să vin acum cu niște promisiuni optimiste
Ministrul desemnat pentru Ministerul Agriculturii, Adrian Oros, a declarat că prima măsură pe care o va lua în combaterea pestei porcine va fi schimbarea conducerii Autorității Naționale Sanitar Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) „pentru că de acolo a început totul".

„Măsurile au fost luate incomplet și tardiv. Ca să recapeți încrederea populației în instituțiile care trebuiau să ia măsuri va fi foarte foarte greu. Vom începe cu schimbarea conducerii Autorității Naționale Sanitar Veterinare, pentru că de acolo a început totul. Ei au avut cu totul alte preocupări în această perioadă. Actuala conducere a ANSVSA nu poate să facă față și a demonstrat în doi ani de zile de când pesta porcină evoluează sălbatic la noi în țară. Nici într-o țară nu s-a înregistrat o asemenea extindere fulgerătoare și total necontrolată”, a mai spus Oros.

Acesta a adăugat că are o variantă pentru proiectul de ordin prezent pe site-ul Ministerului Agriculturii de care se va ocupa chiar în primele zile ale mandatului. Oros preconizează că miercuri Comisia Europeană va decide restricționarea comerțului cu carne de porc pentru toată țara. „Avem o variantă de lucru gândită împreună cu asociațiile, variantă la ceea ce domnul Daea a pus în discuție pe site-ul Ministerului Agriculturii. Avem o variantă pe care o s-o discutăm cu asociațiile de profil. Va fi una din preocupările principale ale primelor zile. Pentru că s-ar putea ca mâine decizia Comisiei să fie să intrăm toată țara în zona roșie, după care în partea a IV-a”, a explicat ministrul desemnat.

Oros despre gestionarea pestei porcine: „Nu pot să vin acum cu niște promisiuni optimiste”

Ministrul desemnat pentru Ministerul Agriculturii, Adrian Oros a declarat marți, la audierile în Parlament, că nu poate veni cu „promisiuni optimiste”, întrucât situația în pivința pestei porcine este „foarte gravă”. Acesta a apreciat măsurile Guvernului interimar drept „incomplete” și tardive.

„Legat de pesta porcină, situația este foarte gravă, cel puțin după datele care astăzi ne-au parvenit. Aceasta este imaginea de acum. Practic aproape toată România a trecut în zona roșie de interdicție totală. (…) La 24 octombrie erau cuprinse 29 de județ, sunt (…) aproape 500 de mii de porci sacrificați. În toată această perioadă am fost în legătură cu cei din Autoritatea Veterinară, cu cei din industria și creșterea porcului. Am avut nenumărate întâlniri cu ei, cu cei de la minister. Avem o propunere de ordin, care este pe site-ul Ministerului Agriculturii. Avem și noi o propunere de ordin cu care să venim în dezbaterea publică împreună cu asociațiile de crescători. Este o acțiune mai complexă, nu doar Ministerul Agriculturii, sau ANSVSA au atribuții. Aici coordonatorul principal este Ministerul de Interne”, a spus Oros.

Acesta a mai explicat că România riscă să nu mai exporte carne de porc, iar măsurile luate până acum sunt tardive și „incomplete”.

„Au fost luate măsuri incomplete și nu la timp. S-a pierdut încrederea populației, iar aceste măsuri care nu sunt foarte populare, populația nu le-a acceptat. Dacă trecem ca Sardinia în zona roșie, pentru foarte multă vreme România nu va mai putea exporta carne de porc”, a spus ministrul desemnat.

Adrian Oros nu a promis măsuri salvatoare, și apreciază situația ca fiind „foarte gravă”.

„Nu pot să vin acum cu niște promisiuni optimiste, pentru că situația este foarte gravă. Dacă ne uităm pe această hartă a Europei, suntem în zona roșie aproape toată țara, va fi foarte greu”, a declarat acesta.

Adrian Oros, nominalizat ministru al Agriculturii, a primit aviz favorabil în Comisiile reunite pentru agricultură.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Proiect de lege: scutire de impozit pe venit pentru părinții cu doi copii. Măsura merge la vot final în Camera Deputaților
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Milionarul lui Halep, la un pas să pună mâna pe o comoară de 4,5 mil €. Tun financiar uriaș!
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Consilier al guvernatorul BNR: România a pierdut 8 miliarde de euro în două zile înaintea turului doi al prezidenţialelor
Mediafax
La 25 de ani de la 11 septembrie, începe construcția unui nou turn la World Trade Center
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
Daniela, o mămică de doar 37 de ani, a murit la 48 de ore după ce și-a sărbătorit ziua de naștere. Ce i-a adus sfârșitul
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dorian Popa, condamnat definitiv la închisoare pentru conducere sub influența drogurilor. Cum va executa pedeapsa
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
Cel mai toxic oraș de pe Pământ: cum a decăzut de la 10.000 de locuitori și a rămas un oraș-fantomă?