Prima pagină » Știri » Ministrul Educației a fost legitimat la intrarea în școlile din București

Ministrul Educației a fost legitimat la intrarea în școlile din București

Ministrul Educației a fost legitimat la intrarea în școlile din București
Ministrul Educației, Remus Pricopie, a făcut, luni, o vizită în mai multe școli din Capitală, ocazie cu care a fost legitimat de elevii de serviciu, el prezentând cartea de identitate pentru a putea intra în unitățile de învățământ.

Ministrul Educației, Remus Pricopie, a făcut, luni, o vizită în mai multe școli din Capitală, ocazie cu care a fost legitimat de elevii de serviciu, el prezentând cartea de identitate pentru a putea intra în unitățile de învățământ.

„Mi-am propus ca săptămânal să vizitez unități de învățământ din toată țara. Am început cu cele din Capitală, nu m-a deranjat faptul că elevii de serviciu m-au legitimat la intrarea în școală, întrucât așa trebuie să se întâmple ori de câte ori o persoană străină dorește să ajungă în unitatea de învățământ”, a declarat pentru MEDIAFAX ministrul Educației, Remus Pricopie.

El a fost însoțit în vizita făcută în școli de directorul general din Ministerul Educației, Liliana Preoteasa, și inspectorul general școlar al Capitalei, Constantin Trăistaru.

Întrebat dacă a fost luată o decizie în cazul clasei pregătitoare, ministrul Educației a spus că evaluarea în acest caz se va încheia la sfârșitul lunii ianuarie, atunci urmând să fie trase și concluziile.

Pricopie a precizat că va exista în continuare clasa pregătitoare, iar înscrierile vor fi mult mai relaxate și se vor desfășura după criterii generale stabilite de către Ministerul Educației și cele particulare, ale unităților de învățământ.

„Aș vrea să precizez pentru a mia oară de la momentul învestirii mele în funcția de ministru al Educației că până la această oră nu există nicio decizie în legătură cu clasa pregătitoare, alta decât cea legală, respectiv că ea va funcționa. Anul acesta va fi un mai ușor întrucât vorbim de o singură generație, respectiv cei care intră în clasa pregătitoare, și nu ca anul trecut când am avut două generații, respectiv cei care intrau în clasa pregătitoare și cei care intrau în clasa întâi. Totodată, revin și asupra informației transmise încă din decembrie, care face referire la înscriere, aceasta urmând să fie mult mai relaxată, după criterii generale stabilite de către MECTS și particulare vizând unitățile de învățământ”, a mai spus Remus Pricopie.

El a adăugat că și clasa a IX-a rămâne pentru moment acolo unde este, respectiv în învâțământul liceal.

Ministrul Educației a fost mulțumit pe durata vizitei în școli de faptul că a întâlnit echipaje ale poliției care supravegheau accesul în unitățile de învățământ, dar și de modul în care se desfășoară activitatea didactică în școlile vizitate.

„Voi continua astfel de vizite, este importante să știm exact care sunt condițiile din unitățile de învățământ, dar să putem discuta și cu profesorii și elevii”, a conchis Pricopie.

Semestrul al II-lea a început luni și se va încheia în 21 iunie pentru majoritatea elevilor, cu excepția celor din clasele terminale, în acest interval fiind programate o vacanță de primăvară, o săptămână cu activități extrașcolare, evaluarea națională și examenul de bacalaureat.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Warren Buffett regretă că și-a vândut acțiunile Apple, dar spune că nu ar cumpăra acum, având în vedere situația pieței
Digi24
Marco Rubio, telegramă către toate ambasadele SUA să colaboreze cu unitatea de Operațiuni Psihologice a Pentagonului
Cancan.ro
» Primele și singurele imagini cu mama copiilor lui Bogdan de la Ploiești. Cum arată femeia care l-a făcut tătic pe artist
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Mediafax
Programul și traseul Pelerinajului de Florii din București
Digi24
Rubio amenință că SUA şi-ar putea schimba poziţia faţă de NATO din cauza sprijinului limitat în Iran. „Ne vom ocupa de asta mai târziu”
Cancan.ro
Cum va fi vremea de Paște 2026. ANM anunță temperaturi anormale pentru aceasta perioadă
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Cine este Aurel Frandeș, pădurarul erou care le-a salvat pe Rebeca și Melisa: 'Încă o noapte și nu supraviețuiau'
Promotor.ro
2026: Top 5 mașini ieftine pe GPL disponibile acum în România. Singurii producători de pe piața locală ce oferă GPL din fabrică
Descopera.ro
Imagini fără precedent cu planeta Saturn!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Obiceiurile alimentare contează mai mult decât am crede pentru adolescenți