Prima pagină » Auto » Negocierile pentru un nou contract de muncă le aduc angajaților Dacia noi beneficii

Negocierile pentru un nou contract de muncă le aduc angajaților Dacia noi beneficii

Negocierile pentru un nou contract de muncă le aduc angajaților Dacia noi beneficii
Salariul de bază al angajaților Dacia va crește cu 5%, la nivel de operatori, iar angajații vor primi o primă de 1.430 lei brut pentru rezultatele din 2015, măsurile fiind convenite vineri de administrație cu sindicatele uzinei în negocierile pentru un nou contract colectiv de muncă.

„Vineri, 5 februarie 2016, Administrația Automobile Dacia și Sindicatul Autoturisme Dacia au încheiat negocierile pentru un nou contract colectiv de muncă. Părțile au convenit creșterea cu 150 de lei (5%) a salariului de bază brut la nivel de operatori. În plus, toți angajații vor primi o primă pentru rezultatul anului 2015, în valoare de 1.430 lei brut, acordată în luna mai”, a anunțat compania.

Constructorul auto menționează că salariul operatorilor de la Dacia este de aproape trei ori mai mare decât la sfârșitul anului 2007 și, în 2015, a fost aproape dublu față de salariul mediu realizat la nivelul economiei naționale.

„Muncitori din țări precum Polonia, Slovacia și Cehia au salarii medii realizate, la nivelul economiei, similare cu cele ale operatorilor de la Dacia. Salariul mediu brut realizat la sfârșitul anului 2015 a fost de 4.700 lei, incluzând salariul de bază, vechime/sporuri, ore suplimentare și prime. În plus față de salariu, angajații beneficiază de prime de Paști, de Crăciun și de vacanță (care, în total, reprezintă încă un salariu mediu realizat pe an), masă caldă, bonuri de masă, tichete cadou, transport subvenționat, asigurare de sănătate, bilete de odihnă și tratament și alte ajutoare”, notează compania.

Dacia a mai arătat că obiectivul grupului Renault în România este a de a păstra competitivitatea industrială, în ceea ce privește activitatea de fabricație pe platforma de la Mioveni.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
O funcție uitată revine pe WhatsApp