Prima pagină » Știri » Noi imagini din clubul Bamboo. Botezatu: „Credem în continuare că focul a fost pus intenționat”

Noi imagini din clubul Bamboo. Botezatu: „Credem în continuare că focul a fost pus intenționat”

Reprezentanții clubului Bamboo sunt de părere că focul care a distrus localul în noaptea de vineri spre sâmbătă a fost pus intenționat deoarece în încăperea de unde ar fi izbucnit nu existau prize sau surse de lumină, a declarat Cătălin Botezatu, care s-a prezentat drept "un prieten" al localului.

„Credem în continuare, există o ipoteză pe care nu au exclus-o nici măcar pompierii că a fost pus intenționat deoarece vorbim despre o încăpere în care nu există nici măcar o priză, nicio sursă de lumină, nu a fost nimic aprins decât semnalul cu «EXIT». Nu avea acces nimeni acolo, dar acea încăpere era deschisă deoarece era dotată cu o ieșire de evacuare. În acel moment, nu a intrat nimeni, era lumina stinsă și totuși de acolo a pornit incendiul, de la acele draperii care au luat foc”, a declarat designerul Cătălin Botezatu.

Pe de altă parte, patronul localului, Joshua Castellano, a spus că instalația electrică fusese schimbată în totalitate înainte de incendiu, precizând că erau „3-4 persoane suspecte care fumau în club”, dar că acestea erau cel mai probabil clienți ai unui local din apropiere.

Patronul a mai adăugat și că imediat după terminarea anchetei, va începe reconstruirea clubului.

„Structura de rezistență a rămas în picioare, s-a prăbușit numai mijlocul tavanului. Toți stâlpii și toată structura a rămas în picioare. Vom reconstrui clubul, sigur 100%. Imediat ce se termină ancheta, a doua zi, începem” a spus Joshua Castellano.

Unul dintre avocații clubului a explicat că nu au fost date amenzi pentru lipsa autorizației.

” Există autorizație de funcționare de la sectorul 2, emisă în 2011. În fiecare an, se merge cu această autorizație și se pune o viză. Se plătește o taxă de 3.000 de lei și se pune viza. S-a primit, într-adevăr o amendă pe lipsă viză, nu pe lipsa autorizației. Nu au fost emise amenzi pentru funcționare ilegală” a declarat Anca Dumitru, unul dintre avocații clubului.

Reprezentanții clubului au explicat și că în noapte incendiului nimeni nu a sărit în apa din piscină deoarece este acoperită și prelata este încărcată cu zăpadă. De asemenea, nici în lacul vecin clubului nu avea cum să sară cineva deoarece lacul este secat.

Procurorii au ridicat dispozitive pe care erau stocate imaginile din seara incendiului, urmând a verifica dacă acestea pot fi descărcate și vizionate.

Totodată, Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) București-Ilfov a anunțat că miercuri, la ora 12.00, a fost retrasă ultima autospecială de stingere din zona clubului bucureștean.

La Spitalul Clinic de Urgență Floreasca se mai află, miercuri, internate două persoane rănite în incendiul de la clubul Bamboo.

Un incendiu puternic a devastat în întregime localul în noaptea dinspre vineri spre sâmbătă, 44 de persoane având nevoie de îngrijiri medicale.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
De ce s-a deplasat șeful CIA la Moscova. Explicațiile Kremlinului
Cancan.ro
Influencerul Andrei Bordeianu, accident teribil pe motocicletă. Ar fi ajuns în stare gravă la spital
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
După scandalul merdenelei, o nouă controversă la Mița Biciclista: celebrele decorațiuni de pe clădire au fost date jos după sesizări la Poliția Locală
Mediafax
Rusia poate prelua active fizice și financiare după atacurile Ucrainei. Decretul, semnat de Putin
Click
Locul unde femeile se spală doar o dată în viață. La ce soluții apelează pentru igiena personală
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cine își mai aduce aminte de Fizz? A vândut celebra haină de blană și s-a retras din muzică. E total schimbat acum
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A fost pus în funcțiune radarul care vede tot: Știe dacă ai telefonul în mână sau dacă nu porți centura
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţia: – Am luat 200 de euro din buzunarul de la vestă
Descopera.ro
Ce este efectul Mandela: De ce mii de oameni își amintesc același lucru, deși nu s-a întâmplat niciodată