Prima pagină » Știri » Nou studiu despre coronavirus, realizat de medicii de la Spitalul Colentina: „Am avut și eu Covid, minim simptomatic…”

Nou studiu despre coronavirus, realizat de medicii de la Spitalul Colentina: „Am avut și eu Covid, minim simptomatic…”

Nou studiu despre coronavirus, realizat de medicii de la Spitalul Colentina: „Am avut și eu Covid, minim simptomatic...”

Medicii de la Colentina au făcut un studiu nou referitor la pacienții Covid-19 cu forme grave.

Aceștia au reușit să stabilească o legătură între evoluția negativă a bolii și nivelul PROTEINEI S.

Șeful secției de medicină internă II, profesorul dr. Cristian Băicuș, a vorbit la Antena 3 despre rezultatele studiului românesc.

„Am recrutat 91 de pacienți”

„A fost ideea colegului meu pneumolog care m-a sunat și mi-a zis că i se par trombozele mult prea importante și a căutat niște cauze. Am recrutat 91 de pacienți și am arătat că proteina S e scăzută la acești pacienți. Încercăm să rechemăm din cei 91 cât mai mulți să le dozăm din nou proteina S.

Deocamdată am reușit să dovedim că cu cât au simptome mai grave cu atât au proteina mai scazută, întrebarea e dacă scade din cauza infecției sau e invers poate din cauza asta se produc trombozele. Asta vrem să arătăm. Neavând un nivel bazal, vom incerca să îi convingem să vină la spital să le dozăm din nou proteina, dacă e normală însemnă că a fost scăzută din cauza bolii, dacă e în continuare scăzută însemnă că proteina S a fost scăzută congenital și putem să știm care pacienți sunt la risc mai mare.

Am avut și eu Covid, minim simptomatic

Am avut si eu Covid, minim simptomatic. Am avut o raceala uzuala. Anticorpii mi-au scăzut după vreo 3-4 luni”, a spus șeful șecției de medicină internă II, Cristian Băicuş la Antena 3.

Copiii asimptomatici îi pot infecta pe adulți cu COVID-19. Studiul american confirmă ipotezele anterioare

Copiii asimptomatici pot transmite Covid-19 adulților, relevă un studiu CDC (Centers for Disease Control) din SUA.

Cercetătorii au consultat 184 de elevi, educatori și rude, din trei grădinițe situate în Salt Lake City (Utah), între 1 aprilie și 10 iulie 2020, transmite Daily Mail.

Copiii sunt mai puțin afectați de coronavirus, comparativ cu adulții, pe care îi pot infecta chiar și fără să aibă simptome.

În decursul a trei luni de studiu CDC, 12 din cei 110 copii s-au infectat cu coronavirus. Nouă au avut simptome ușoare, în timp ce trei nu au avut niciun fel de simptom.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șefii forțelor armate din Marea Britanie și Germania cer reînarmarea continentului: „Agresiunea și intențiile Rusiei se extind dincolo de Ucraina”
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Moarte violentă pentru Gheorghe Chindriș. Cum a fost ucis fostul director la Cupru Min
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Ce ne rezervă 2026 pentru fiecare zodie, conform horoscopului chinezesc. Anul „Calului de foc” începe pe 17 februarie
Mediafax
Epava unui vapor de lux scufundat în Lacul Michigan în urmă cu peste 150 de ani, găsită după șase decenii de căutări
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Persoanele care ar putea să nu mai plătească impozite deloc. Bolojan a făcut anunțul
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Mica Înţelegere, alianţa promiţătoare a României care a fost distrusă într-o singură zi