Prima pagină » Știri » O brașoveancă a născut în baie și a doua zi le-a dat polițiștilor copilul mort, într-un sac menajer

O brașoveancă a născut în baie și a doua zi le-a dat polițiștilor copilul mort, într-un sac menajer

O femeie de 35 de ani din Brașov a născut în baia apartametnului său, luni noapte, iar marți dimineață a sunat la Poliție, apoi a coborât în fața blocului, unde le-a dat oamenilor legii un sac menajer în care se aflau bebelușul mort și placenta, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Brașov, comisar-șef Liviu Naghi, Poliția a fost sesizată de către femeie, marți, la ora 06.35, aceasta sunând la 112 și anunțând că a născut în cursul nopții, iar copilul ei a murit.

După ce a dat telefonul, femeia a băgat bebelușul și placenta într-un sac menajer și a coborât în stradă, în fața blocului.

Un echipaj de Poliție și o ambulanță au mers la adresa indicată, femeia fiind găsită pe strada 1 Decembrie din Brașov, cu sacul menajer asupra ei.

„Azi dimineață, la ora 06.35, Secția 3 Poliție Brașov a fost sesizată de o brașoveancă de 35 de ani cu privire la faptul că a născut un copil decedat. Polițiștii au mers imediat spre locuința ei și au găsit-o pe femeie pe strada 1 Decembrie, având asupra ei un sac menajer. Polițiștii au găsit în sacul
respectiv un băiețel nou-născut, care era decedat”, a declarat, marți, într-o conferință de presă, comisar-șef Liviu Naghi.

Femeia a fost transportată imediat la Maternitatea Brașov, unde a rămas internată, iar cadavrul fătului a fost dus la Serviciul de Medicină Legală Brașov pentru necropsie.

Bebelușul avea 2,2 kilograme și s-a născut la șapte luni.

„Femeia se află internată ca lăuză, se simte bine. Ea a spus că în cursul nopții au apucat-o durerile și că s-a dus în baie. A spus că a apucat-o un fel de leșin, iar când și-a revenit copilul era expulzat. L-a văzut că nu dă semne de viață și a tăiat singură cordonul ombilical. Apoia a spus că l-a pus într-un scutec”, a spus Valeria Badea, purtător de cuvânt al Maternității Brașov.

Femeia locuia într-un apartament de pe Strada 1 Decembrie, împreună cu unul dintre copiii ei, în vârstă de 10 ani. Acesta le-a spus polițiștilor că în cursul nopții a auzit-o pe mama lui, în baie, și a auzit și un scâncet de copil. El a găsit-o pe femeie căzută în baie, într-o baltă de sânge.

Femeia este înregistrată la Maternitate cu trei nașteri. Pe lângă băiatul de 10 ani care locuiește cu ea, femeia mai are un băiat de 19 ani, care locuiește cu
tatăl acestuia, în Buzău, și o fetiță de trei ani dată spre adopție.

Polițiștii fac cercetări în acest caz pentru a stabili dacă a fost vorba despre pruncucidere, avort provocat ilegal sau dacă bebelușul s-a născut mort.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Motivul ULUITOR pentru care turiștii sunt „descurajați” să mai viziteze Statele Unite ale Americii
Digi24
Noi date în cazul accidentului din Timiș: ce avea șoferul în sânge, conform raportului toxicologic
Cancan.ro
Ce salariu are un inspector ANAF. Suma pe care o primește lunar
Prosport.ro
FOTO. Anamaria Prodan, apariție în costum de baie după ce a fost dată afară de Antena 1!
Adevarul
Jocul periculos care poate declanșa un nou conflict major. Expert: „Șansele ca Iranul să treacă pragul nuclear sunt foarte mari”
Mediafax
Vinul ROȘU, între mit și știință: Ce impact are cu adevărat asupra sănătății
Click
Un colos se retrage definitiv din România. Toate magazinele au fost vândute, iar transferul către noul proprietar a început
Digi24
Imagini din flagrantul DNA. Avocata din PNL, surprinsă când primea 60.000 de euro alături de un fals general SIE
Cancan.ro
Ce pensie primește un român care a muncit 40 de ani pe salariul minim. Contează mult cât a contribuit
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Monica Tatoiu în tinerețe. Imagini inedite cu femeia de afaceri
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Ofensivă chineză pe piața din România: SUV cu autonomie de peste 1.000 km
Descopera.ro
Meseriile care vor dispărea până în 2030, 2045 sau 2050
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: -Măria, vecina m-a invitat la o cafea, a stins lumina şi s-a dezbrăcat…
Descopera.ro
Provocarea lunii februarie: Ce este Off February și cum ne ajută sănătatea?