Prima pagină » Știri » O femeie cere sfatul oamenilor pe Facebook pentru a se descurca cu ultima sută de lei pe care o mai are pe card: „Ce iau din ei ca să supraviețuim două zile?”

O femeie cere sfatul oamenilor pe Facebook pentru a se descurca cu ultima sută de lei pe care o mai are pe card: „Ce iau din ei ca să supraviețuim două zile?”

O femeie cere sfatul oamenilor pe Facebook pentru a se descurca cu ultima sută de lei pe care o mai are pe card:

Situație disperată pentru tot mai multe familii din România din cauza scumpirilor din ultima vreme, unii dintre ei nereușind să mai țină pasul cu cheltuielile de zi cu zi.

Este cazul unei mame care caută soluții pentru a se descurca cu ultimii bani pe care îi mai are pe card. Aceasta cere idei pentru a asigura mâncarea familiei sale cu 100 de lei, pentru două zile:

„Urgent am nevoie de idei. Am fix 100 de lei. Pe card, nu cash. Trebuie să iau strict de mâncare pentru mine și fiica mea pentru 2 zile (deși i-am spus de „n” ori soțului că ăștia sunt bani pentru 1 zi, nu înțelege).

Obligatorii sunt pâinea, laptele și cerealele. Cam 20 de lei. Rămân 80 de lei.

Ce iau din ei ca să supraviețuim 2 zile? Copila vrea să iasă cu prietenii, dar nici 5 lei în plus nu am pentru ea. Dacă retrag banii, pierd 5 lei comision.

Deci cum să gospodăresc cel mai bine cei 80 de lei?”, a scris femeia pe grupul de Facebook Buget de familie.

„Nu aveam absolut nimic când am scris postarea. Nici măcar o ceapă sau un cartof. Dar nu e doar de gătit. Trebuie să acopăr și pachetul de serviciu al soțului, pentru mâine, că nu poate pune la pachet mâncare gătită, nu au sală de mese sau cantină, si pachetul de școală al copilei, pentru luni. Automat trebuie mai multă pâine, mai mult cașcaval, că nu poti face sandwich-uri umplute cu întuneric”, a precizat aceasta într-un comentariu.

„Aș vrea să văd câte persoane din acest grup cheltuie 100 lei/zi strict pe mâncare.

Chiar sunt curioasă ce standard aveți și cun gestionați în general cheltuielile pentru că mă gândesc că dacă sunteți o persoană care cheltuie 100 lei/ zi (așa cum reiese din postare) înseamnă 3000 lei/luna doar pe mâncare ceea ce înseamnă că nu ar trebui să va faceți griji pentru 5 lei comision de retragere banca sau 5 lei pe care îi solicită fii-că pentru ieșit în oraș.

Apoi nu înțeleg cum să aveți 100 lei (80 lei) și să nu puteți gestiona banii în așa fel încât să luați o carne și niște legume din care să faceți un felul 1 și un felul 2 care ajung pentru două-trei zile. Efectiv sunt curioasă cum faceți mâncare și ce faceți de mâncare în celelalte zile.”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
S-a aflat acum! Ce alimente au consumat Antonella și Sara în Ajunul Crăciunului. Ar fi fost contaminate, potrivit specialiștilor. Poliția are deja 5 suspecți
Prosport.ro
FOTO. Diana Munteanu arată impecabil în costum de baie, la 47 de ani. Imaginile de pe plaja din Maldive sunt spectaculoase
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Trump este singurul care îl poate obliga pe Putin să facă pace, transmite șeful NATO