Prima pagină » Știri » O stradă din Timișoara va fi reparată după ce localnicii nemulțumiți i-au făcut pagină de Facebook

O stradă din Timișoara va fi reparată după ce localnicii nemulțumiți i-au făcut pagină de Facebook

O stradă din Timișoara va fi reparată după ce localnicii nemulțumiți i-au făcut pagină de Facebook
Primarul Timișoarei, Nicolae Robu, a declarat marți că strada plină de gropi din municipiu, care are propria pagină de Facebook, va intra în reabilitare în primăvara acestui an, transmite corespondentul MEDIAFAX.

„În următoarele săptămâni, întreaga stradă va intra în reabilitare, urmând să fie refăcută cu covor asfaltic, cum n-a fost de la prima ei asfaltare”, a declarat Nicolae Robu, primarul Timișoarei.

Edilul a precizat că apreciază inițiativa locuitorilor din zonă care au creat o pagină de Facebook specială pentru a atrage atenția autorităților locale că strada Ioan Slavici este plină de gropi.

„Este o stradă ajunsă în ultimul hal, asta este realitatea, dar nu urmare a nepăsării primăriei, ci urmare a faptului că au fost nenumărate intervenții, ba la gaz, ba la rețeaua Aquatim și nu s-a justificat să se facă o reparație de anvergură cu covor asfaltic până nu se trece de aceste intervenții, la gaz și la canalizare și alimentare cu apă. Acum lucrările respective sunt încheiate și, de îndată ce pornesc stațiile de asfaltare, asta înseamnă 1 martie, se va aborda această lucrare la o manieră corespunzătoare, încât cetățenii din zonă să poată fi foarte mulțumiți și să prindă curaj să folosească Facebook și în continuare”, a mai declarat Nicolae Robu.

El a precizat că strada respectivă trebuia să intre într-un proiect de reabilitare pe fonduri europene, însă acesta este momentan blocat.

„Este un proiect de investiții, dar care nu a ajuns la rând, pentru că nu avem fonduri de investiții, nici nu avem fonduri europene în momentul de față. Noi nu putem să lăsăm strada în halul în care ea se prezintă încă doi ani până sunt disponibile fondurile europene. Pe cale de consecință, ea era prevăzută pentru reparații. Era prevăzută să intre pe reparații toată acea zonă care aparent nu a beneficiat de lucrări. Noi nu am putut interveni pentru că au avut alții lucrări în zonă și nu aveam cum să intervenim noi”, a conchis primarul Timișoarei.

Robu a anunțat că va repara strada după ce locuitorii din zonă au creat o pagină de socializare dedicată acesteia, denumită „Reabilitați str. Ioan Slavici din cartierul Freidorf – Timișoara”.

„Denivelări, reparații de mântuială, lipsa refugiilor pentru stațiile de autobuz generând coloane de mașini, gropi noi care apar de la o săptămână la alta. Lipsesc informații publice cu privire la existența unui proiect de reabilitare pentru zonă. Zonele de pe marginea carosabilului arată mai rău că în Africa cu mașini parcate haotic, liniile de tramvai tăiate sau îngropate. A scăpat ceva?”, au scris inițiatorii paginii pe Facebook.

Strada a fost inclusă, în urmă cu aproape șase ani, într-un proiect european ce prevedea reparația acesteia și reabilitarea liniei de tramvai, valoarea estimată fiind de 88,8 milioane de lei.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
Un politician vrea să organizeze o petrecere cu sex chiar în sediul primăriei
Cancan.ro
Influencerul Andrei Bordeianu, accident teribil pe motocicletă. Ar fi ajuns în stare gravă la spital
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
Mirabela Grădinaru, la Kiev în locul lui Nicușor Dan. Analist: „Constituția României este foarte clară asupra reprezentării”
Mediafax
Rusia poate prelua active fizice și financiare după atacurile Ucrainei. Decretul, semnat de Putin
Click
De ce te trezești în fiecare noapte la 02:30? Explicația unui renumit profesor român și regula simplă pentru un somn bun
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Recunoști fetița din imagine? Micuța cu breton și zâmbet larg a crescut și a devenit soția unui cântăreț celebru din România
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A fost pus în funcțiune radarul care vede tot: Știe dacă ai telefonul în mână sau dacă nu porți centura
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţia: – Am luat 200 de euro din buzunarul de la vestă
Descopera.ro
Maica Tereza, călugăriţa care a primit Premiul Nobel pentru Pace