Prima pagină » Știri » O tânără din Canada îi scrie lui Victor Ponta: „Ne numiți dușmanii României. Haideți să vă spun cum îmi denigrez eu țara…”

O tânără din Canada îi scrie lui Victor Ponta: „Ne numiți dușmanii României. Haideți să vă spun cum îmi denigrez eu țara…”

O tânără din Canada îi scrie lui Victor Ponta: „Ne numiți dușmanii României. Haideți să vă spun cum îmi denigrez eu țara...
O tânără româncă stabilită cu familia în Canada i-a adresat o scrisoare deschisă lui Victor Ponta, în care critică în termeni duri afirmația din august a premierului, conform căreia "românii sunt cei mai mari dușmani ai românilor în străinătate".

„Vă scriu ca să vă povestesc cum îmi denigrez eu țara, atât eu, cât și ceilalți români pe care îi cunosc. Voi începe prin a vă spune că toți muncim pe ruptelea și toți străinii știu că suntem `hard working people`. Cu banii câștigați aici ne ajutăm părinții și venim să ne facem vacanțele ACASĂ, pentru că ne este dor. Știți ce mai facem noi? Ridicăm biserici românești și organizăm școli românești, deschidem magazine românești și restaurante românești, pentru că iubim tradițiile, limba și bucătăria românească. Mergem cu colindatul, vopsim ouă, facem cozonaci și sarmale, ducem mai departe tradițiile românești aici, departe de țară (…)”, începe tânăra pe nume Veronica postarea de pe blogul său.

Ea mai spune că își iubește țara, însă a fost nevoită să plece în țări „în care valorile și munca cinstită sunt apreciate, în țări care nu sunt conduse de infractori, de pițipoance sau de șmecheri”.

În final, Veronica îi „mulțumește” lui Victor Ponta, pentru că prin declarațiile sale „a scăpat de orice posibilitate” de a fi votat de românii din diaspora. „Și mai ales ați scăpat de voturile pe care poate unii dintre cei dragi nouă, de acasă, vi le-ar fi dat. Prin afirmațiile dumneavoastră l-ați convins până și pe tatăl meu să nu vă voteze, ceea ce eu și fratele meu nu reușiserăm să facem”, conchide tânăra.

Citește aici postarea integrală.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
S-a aflat acum! Ce alimente au consumat Antonella și Sara în Ajunul Crăciunului. Ar fi fost contaminate, potrivit specialiștilor. Poliția are deja 5 suspecți
Prosport.ro
Reacția Simonei Halep după ce managera care a făcut-o milionară s-a întâlnit cu Nicușor Dan
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
China a înconjurat Taiwanul și anunță exerciții militare cu foc real