Prima pagină » Știri » Pasajul Mărășești din Capitală se redeschide după doi ani, însă doar pentru tramvaie

Pasajul Mărășești din Capitală se redeschide după doi ani, însă doar pentru tramvaie

Pasajul Mărășești din Capitală, închis pentru reabilitare la începutul anului 2005, va fi redeschis, marți, cu o întârziere de peste un an, însă doar pentru tramvaie, traficul rutier urmând să fie reluat cel mai probabil la sfârșitul verii.

Pasajul Mărășești din Capitală, închis pentru reabilitare la începutul anului 2005, va fi redeschis, marți, cu o întârziere de peste un an, însă doar pentru tramvaie, traficul rutier urmând să fie reluat cel mai probabil la sfârșitul verii.

Lucrările de reabilitare și modernizare a pasajului Mărășești au început în primăvara anului 2005 și urmau să fie încheiate – potrivit termenelor prevăzute în contractul dintre Primăria Capitalei și firma de construcții – în toamna anului trecut.

Întârzierile au fost provocate de un litigiu în instanță între municipalitate și societatea de construcții, tocmai din cauza întârzierilor termenelor de execuție. Pasajul trebuia inaugurat în luna martie, apoi autoritățile au anunțat redeschiderea acestuia în luna mai, apoi sfârșitul lunii iunie.

Cu aproape un an întârziere, pasajul Mărășești se redeschide circulației tramvaielor, începând de marți. Traficul rutier va fi reluat parțial, doar pe o singură bandă de circulație.

Astfel, tamvaiele liniilor din zonă vor reveni pe traseele de bază. (Mediafax)

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Copil cu dizabilități, exclus de la piscina taberei de vară. Părinții au dat în judecată organizatorii și au câștigat
Digi24
Circa 1.000 de drone cu inteligență artificială urmau să atace aeroporturile din Moscova, fără control uman
Cancan.ro
Costel Caran, ridicat de Poliție după ce a făcut scandal la Argentine! Imaginile unei scene ca-n filme
Prosport.ro
David Popovici are un desert favorit: „Mamaie, dacă mă auzi, să mă aștepți cu…”
Adevarul
Măsuri disperate la Moscova: Rusia reintroduce combustibilul ieftin interzis și impune șoferilor limite la pompă
Mediafax
Câți ani are cea mai bătrână femeie din lume? S-a născut înainte de tragedia de pe Titanic
Click
Secretul longevității părinților Marinei Almășan, la peste 90 de ani: „În casă miroase ca la Plafar!”. Ce alimente-otravă evită total
Digi24
La ce vârstă te poți pensiona, în funcție de data nașterii. Cum verifici luna și anul în care poți depune dosarul
Cancan.ro
Cum arată viața celei mai bogate românce de pe OnlyFans. Câștigă 100.000 € lunar
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Leonard Miron, celebrul prezentator? Cum arată și cu ce se ocupă în prezent. Unde a ajuns să muncească
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Unul dintre cele mai cunoscute SUV-uri Hyundai intră într-o nouă eră. Cum va arăta viitoarea generație
Descopera.ro
Zi neagră la NASA: O misiune a eșuat!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Nunta Principesei Elisabeta și o întâmplare neobișnuită cu ambasadorul Olandei