Prima pagină » Știri » Percheziții la Consiliul Județean Timiș, vizând nereguli la un proiect cu fonduri europene

Percheziții la Consiliul Județean Timiș, vizând nereguli la un proiect cu fonduri europene

Percheziții la Consiliul Județean Timiș, vizând nereguli la un proiect cu fonduri europene
Procurorii DNA fac percheziții, marți după-amiază, la sediul Consiliului Județean Timiș, instituție condusă de Titu Bojin (PSD), într-un dosar care ar viza nereguli într-un proiect de informatizare finanțat cu fonduri europene, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Procurorii DNA fac percheziții, marți după-amiază, la sediul Consiliului Județean Timiș, instituție condusă de Titu Bojin (PSD), într-un dosar care ar viza nereguli într-un proiect de informatizare finanțat cu fonduri europene, transmite corespondentul MEDIAFAX.

La sediul Consiliului Județean Timiș are loc, marți după-amiază, o percheziție a procurorilor DNA în Biroul Informatizare al instituției.

Potrivit unor surse judiciare, ancheta vizează proiectul „Eficientizarea serviciilor publice oferite de către Consiliul Județean Timiș prin implementarea serviciilor de e-guvernare”, care are ca scop eficientizarea comunicării online a CJ cu primăriile din județ.

Anchetatorii urmează să verifice modul în care a fost implementat acest proiect, mai exact modul în care au fost instalate calculatoarele și cum au fost instruiți cei care lucrează în cadrul acestui proiect cu fonduri europene.

Președintele CJ Timiș, Titu Bojin (PSD), nu se află în instituție, fiind plecat la București.

Proiectul a fost început în timpul mandatului lui Constantin Ostaficiuc (PDL) la șefia CJ Timiș și a fost finalizat în mandatul lui Titu Bojin. De altfel, Bojin a fost cel care a semnat procesul-verbal de recepție finală a proiectului.

Conform contractului de finanțare, valoarea proiectului a fost de 1.473.322 lei, din care contribuția CJ Timiș a fost de 30.000 de lei, la care se adaugă TVA.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Patriarhul Daniel, propunerea surpriză de prim-ministru în plin blocaj politic
Digi24
Persoanele sub 50 de ani îmbătrânesc „mai repede decât generațiile anterioare”. Care e explicația
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
FOTO. Cristina ICH, apariție răvășitoare în dormitor: „Femeia fatală”
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Director CNAIR: Nivel insuficient de mobilizare pe șantierele unui lot al A0 Nord
Click
De ce a plecat Diana Matei din MApN după aproape 20 de ani. Câți bani câștiga: „Mi-e foarte greu...”
Digi24
Ziua în care patru bombe nucleare au căzut pe teritoriul Spaniei. O tragedie aviatică ale cărei urmări se simt și 60 de ani mai târziu
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Avea o frumusețe ireală încă din copilărie. Acum recunoști fetița? A devenit una dintre cele mai admirate femei din lume
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Ceaiul care era folosit ca monedă de schimb. Povestea cărămizilor de ceai din Asia Centrală