Prima pagină » Știri » Peste 200 de studenți din întreaga țară protestează la Timișoara față de legile justiției

Peste 200 de studenți din întreaga țară protestează la Timișoara față de legile justiției

Detalii în articol

Cei peste 200 de tineri din întreaga țară participă, în acest weekend, la Adunarea Generală Extraordinară a Alianței Naționale a Organizațiilor Studențești din România (ANOSR), organizată la Timișoara, iar sâmbătă seara, participanții la eveniment au pornit într-un marș din Complexul Studențesc spre centrul Timișoarei, ținând în mâini un sicriu, pe capacul căruia scrie „Justiție”.

Ajunși în Piața Operei, studenții au început să scandeze „Visul meu din studenție, o țară fără hoție”, „Am venit din toată țara, protestăm la Timișoara” sau „Să vă fie frică, studenții se ridică”.

De asemenea, manifestanții au ținut în mâini afișe cu mesaje precum „6, 6, vin studenții”, „Studenți pentru justiție” sau „Nu corupției”.

Studenții au aprins zeci de candele pe care le-au depus lângă sicriul pe care scrie „Justiție”, unul dintre protestatari precizând că „nu ne dorim să se ajungă aici, să îngropăm justiția”.

„Ne-am alăturat protestelor din țară din dorința de a încerca să blocăm adoptarea acestor legi ale justiției și a modificărilor la Codul Penal și de procedură penală. Protestăm la Timișoara pentru că este un loc simbolic pentru toți, aici a început Revoluția. Am venit cu un sicriu pentru că nu ne dorim ca justiția să ajungă acolo, să fie îngropată. Din păcate, acolo se va ajunge dacă aceste legi vor fi adoptate”, a declarat, corespondentului MEDIAFAX, președintele ANOSR, Marius Deaconu.

Studenții au cântat, în timpul protestului, și imnul României, iar apoi s-au deplasat în fața Catedralei Mitropolitane din Timișoara.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sindicatele dau DE PĂMÂNT cu noua Lege a salarizării: „Continuă să opereze cu soluții de compromis”
Digi24
„Avem un președinte complexat”. Băsescu, despre „exigențele” lui Nicușor Dan: Subiectele salarii, ANI, Guvern - a blocat aceste procese
Cancan.ro
Șoferii de peste 68 de ani NU mai au voie să urce la volan. Mulți români sunt afectați!
Prosport.ro
FOTO. Florin Prunea și iubita lui, în costum de baie, la piscină! Imaginile verii
Adevarul
„Asta mă enervează, arde-i ouăle și scuipă în ele”: mesajul revoltător găsit de turiști pe bonul unui restaurant din Italia
Mediafax
Rezervorul e pe ROȘU? Câți kilometri mai poți conduce după aprinderea martorului de combustibil
Click
Descoperire terifiantă sub capota unei mașini! Un șofer francez a încremenit când a dat peste un șarpe boa
Digi24
Refuzul testării pentru alcool sau substanțe psihoactive în trafic: Avocații explică în ce situații nu îți este reținut permisul
Cancan.ro
Costel Caran, ridicat de Poliție după ce a făcut scandal la Argentine! Imaginile unei scene ca-n filme
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie la 53 de ani. Imaginile publicate de știristă! Fanii au rămas uimiți
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Bugatti a restaurat un Veyron unicat, dar i-a adăugat și câteva detalii moderne
Descopera.ro
Zi neagră la NASA: O misiune a eșuat!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Noi săpături la Göbekli Tepe răstoarnă ce s-a știut despre situl vechi de 11.600 de ani