Prima pagină » Știri » Primul caz în România. Bărbat din Buzău, condamnat la închisoare pentru că a fugit din spital, deși era suspect de coronavirus!

Primul caz în România. Bărbat din Buzău, condamnat la închisoare pentru că a fugit din spital, deși era suspect de coronavirus!

Primul caz în România. Bărbat din Buzău, condamnat la închisoare pentru că a fugit din spital, deși era suspect de coronavirus!

Judecătoria Buzău a decis să condamne la închisoare un bărbat care era suspect de coronavirus. Acesta s-a ales cu cazier din cauza faptului că nu a așteptat rezultatul testului și a preferat să fugă din spital. Este primul caz de acest gen în România.

În vârstă de 50 de ani, bărbatul a ajuns în fața magistraților, la judecată, pentru zădărnicirea combaterii bolilor. A primit șase luni de închisoare, ce-i drept cu suspendare. Incidentul a avut loc pe 10 aprilie, când oamenii legii din municipiul Buzău au fost anunțați cu o persoană din Merei a plecat din cadrul unității medicale fără acordul doctorilor, deși prezenta simptome specifice COVID-19.

La câteva ore distanță de la apel, bărbatul a fost găsit de poliție, aproape de domiciliu. A fost dus în carantină, iar pe numele lui a fost deschis un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor. În septembrie a venit și verdictul instanței.

Ce au decis magistrații în cazul bărbatului din Buzău care a fugit din spital, deși prezenta simptome specifice noului coronavirus

Bărbatul a fost condamnat la șase luni de închisoare cu suspendare. În plus, va trebui să presteze muncă în folosul comunității și să urmeze un program de reintegrare socială.

Condamnă inculpatul la o pedeapsă de 6 luni închisoare pentru infracţiunea de zădărnicirea combaterii bolilor, săvârşită în data de 10.04.2020… dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere şi stabileşte un termen de supraveghere de 2 ani… impune condamnatului să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de către serviciul de probaţiune sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate…. pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul Primăriei comunei Merei sau SC RER Ecologic Service SA Buzău, pe o perioadă de 60 de zile lucrătoare”, a fost decizia magistraților.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
Sondaj INSCOP rezultate alegeri București 2025. Ciprian Ciucu îl devansează clar pe Daniel Băluță. Cum stau ceilalți candidați
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rezultate exit-poll, alegeri București 2025. Diferență de 6 procente între primele două locuri, cum arată clasamentul
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe