Prima pagină » Știri » Procurorii DIICOT ridică documente de la mai multe firme de medicamente. Vizat este și medicul Lucan

Procurorii DIICOT ridică documente de la mai multe firme de medicamente. Vizat este și medicul Lucan

Procurorii DIICOT ridică documente de la mai multe firme de medicamente. Vizat este și medicul Lucan
Detalii pe Gândul.

Procurorii DIICOT ridică, miercuri, documente de la mai multe firme de medicamente din Capitală, vizat în această anchetă fiind și medicul Mihai Lucan.

Ancheta a fost declanșată pentru fapte, existând bănuieli de luare și dare de mită.

Agenția Națională de Integritate (ANI) a anunțat, marți, că a constatat încălcarea regimului juridic al conflictului de interese în materie administrativă de către medicul Mihai Lucan, fost medic șef secție al Secției Urologie II din cadrul Institutului Clinic de Urologie Cluj-Napoca.

„Agenția Naționalã de Integritate a constatat încãlcarea regimului juridic al conflictului de interese în materie administrativã de cãtre LUCAN MIHAI, fost medic șef secție – Secția Clinicã Urologie II din cadrul Institutului Clinic de Urologie și Transplant Renal Cluj-Napoca, și fost membru în Consiliul de Administrație al Institutului Clinic de Urologie și Transplant Renal Cluj-Napoca”, se arată într-un comunicat de presă al Agenției Naționale de Integritate (ANI), remis marți MEDIAFAX.

Inspectorii de integritate au constatat că, în perioada 26 iunie 2012 – 30 decembrie 2016, S.C. Lukmed S.R.L, societatea comercialã la care Mihai Lucan împreunã cu soția sunt asociați, iar fiul său e administrator, a încheiat un contract de prestări servicii medicale cu Institutul Clinic de Urologie și Transplant Renal Cluj-Napoca. Totodată, au fost semnate și alte patru acte adiționale pentru prelungirea duratei contractului.

Mihai Lucan a fost informat despre verificările dispuse de Agenția Națională de Integritate, medicul depunând la dosar un punct de vedere.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
TikTok anunță un megaproiect în Brazilia