Prima pagină » Știri » Prognoza meteo, 28 octombrie 2020. Vremea se va menține caldă, pentru sfârşitul acestei luni de toamnă

Prognoza meteo, 28 octombrie 2020. Vremea se va menține caldă, pentru sfârşitul acestei luni de toamnă

Prognoza meteo, 28 octombrie 2020. Vremea se va menține caldă, pentru sfârşitul acestei luni de toamnă
FOTO: Pixabay.com

Potrivit prognozei Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), vremea se va menține caldă, pentru sfârşitul lunii octombrie. În regiunile extracarpatice vor fi înnorări, în cea mai mare parte a intervalului, dar numai izolat se vor semnala ploi slabe sau burniţă.

În restul teritoriului, cerul va fi variabil. Dimineaţa şi noaptea, în zonele joase, local se va semnala ceaţă, iar vântul va sufla slab și moderat, potrivit stirimeteo.com.

Temperaturile maxime se vor încadra, în general, între 16 şi 21 de grade Celsius, iar cele minime vor fi cuprinse între 2-4 grade Celsius, în depresiuni, şi 13-14 grade Celsius, pe litoral.

Prognoza meteo în București, pe 28 octombrie

Și în Capitală, vremea se va menține caldă pentru sfârşitul lunii octombrie. Cerul va avea înnorări, mai persistente în prima parte a zilei şi noaptea şi trecător vor fi posibile ploi slabe sau burniţă.

Dimineața, dar mai ales noaptea, vor fi condiţii pentru formarea ceții, iar vântul va sufla slab până la moderat.

Temperatura maximă va fi de 18-20 de grade Celsius, iar cea minimă se va situa în jurul valorii de 9 grade Celsius.

Prognoza meteo pentru următoarele două săptămâni. Cum va fi vremea în intervalul 26 octombrie – 8 noiembrie 2020

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis luni, 26 octombrie, prognoza pentru următoarele două săptămâni, mai precis în intervalul 26 octombrie – 8 noiembrie 2020, în toate regiunile țării.

Prognoza meteo la munte, în perioada 26 octombrie – 8 noiembrie

La munte, intervalul va debuta cu vreme mai caldă decât ar fi normal, cu maxime în medie de 8 – 14 grade şi minime pozitive în cea mai mare parte a zonei montane.

Din 30 octombrie, însă, răcirea vremii va fi accentuată, astfel că temperaturile vor deveni apropiate sau chiar mai scăzute decât mediile multianuale, cu 2 – 6 grade ziua şi valori sub pragul de îngheţ noaptea.

Estimările pentru cea de-a doua săptămână indică un regim termic în jurul celui climatologic specific la începutul lunii noiembrie.

Probabilitatea de apariţie a precipitaţiilor va fi mai ridicată între 30 octombrie – 2 noiembrie, perioadă când la altitudini mari vor fi şi ninsori sau lapoviţă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
AEI: Prețul la gaze pentru populație ar putea scădea cu până la 23%, pentru non-casnici, să crească cu 25%, după aplicarea noii scheme de la 1 aprilie
Digi24
Moscova cere direct anularea deciziei NATO de la summitul din București. Ce înseamnă acest lucru
Cancan.ro
Cât va ține valul de ninsori și ger, de fapt. Cod roșu în Capitală și zăpadă de 50 de cm
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Confesiunile războinicului care conduce un grup de români în prima linie în Ucraina. „Lasă sechele, nu voi mai fi niciodată un civil normal”
Mediafax
UE oferă un salariu de aproape 6.800 de euro și un post permanent. Ce este concursul AD5
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Operațiunea „Conserva”. Cum a mascat propaganda Kremlinului dispariția lui Putin
Cancan.ro
Cel mai cunoscut primar din România și-a terorizat fosta soție: 'A oferit 50.000 de euro ca să-mi facă felul'
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Mircea Radu, fostul prezentator de la „Din dragoste”? E complet transformat la 56 de ani
Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Descoperire ȘOC într-o peșteră din România
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA merge la psiholog: – Săptămâna viitoare vom lucra cu inconștientul
Descopera.ro
Ce se întâmplă cu studenții care folosesc social media mai mult de 16 ore pe săptămână?