Prima pagină » Știri » PSD și motivele votului împotriva lui Boloș. Mînzatu: Ați ezitat în finanțarea Aeroportului Brașov

PSD și motivele votului împotriva lui Boloș. Mînzatu: Ați ezitat în finanțarea Aeroportului Brașov

PSD și motivele votului împotriva lui Boloș. Mînzatu: Ați ezitat în finanțarea Aeroportului Brașov
Doi dintre parlamentarii PSD care au votat împotriva unui aviz favorabil în comisiile reunite pentru Ioan Marcel Boloș, propus la Ministerul Fondurilor Europene, au spus că nu au reușit să fie convinși politic. Roxana Mînzatu i-a reproșat că nu a făcut nimic privind finanțarea Aeroportului Brașov.

„Domnule ministru avizat, permiteți-mi să vă felicit că ați coagulat o majoritate transpartinică, de data aceasta, dar ca om care m-am plasat în Opoziție, aș vrea să fac niște precizări. Aveți din partea Comisiei de Afaceri Europene de la Senat asigurările comunicării noastre permannete. Din partea grupului politic, vom face o Opoziție constructivă în care vă reamintim că există legea 373/ 2013 care va obligă să veniți în fața comisiilor nu doar atunci când ar fi cazul, după alegerea dumneavoastră, ci și așa cum precizează legea”,a spus Gabriela Crețu, marți, după ce Ioan Marcel Boloș a primit avizul faborabil în comisiile reunite pentru afaceri europene.

Președintele Comisiei pentru Afaceri Europene din Senat a adăugat că Boloș nu a reușit să convingă din punct de vedere politic, în ciuda cunoștințellor tehnice pe care le deține.

„Dar din păcate, de data aceasta, în ciuda cunoștințelor tehnice pe care le-ați dovedit și sunt de acord, nu ați reușit să ne convingeți din punct de vedere politic, în primul rând domnul Orban ca premier desemnat, nu a reușit să facă acest lucru și din partea comisiei noastre ați avut și câteva voturi negative, dar sperăm în continuare că vom avea o colaborare excepțională”, a conchis Gabriela Crețu.

De asemene, actualul ministru al Fondurilor Europene Roxana Mînzatu și-a motivat, de asemenea, votul „împotrivă”, invocând ezitările ministrului nominalizat la portofoliul Fondurilor Europene de a susține finanțarea din fonduri europene a Aeroportului Brașov.

„Votul meu a fost împotrivă, domnule Boloș, dintr-un motiv principal și două secundare. Principalul motiv a fost ezitarea spre negarea posibilității de a finanța Aeroportul Brașov din fonduri europene. Eu îmi exprim în mandatul dumneavoastră pe care poate-l veți primi de ministru al Fondurilor Europene nu veți repeta comportamentul pe care l-ați avut ca secretar de stat în Ministerul Transporturilor pentru că ee vorba exact de acel timp pierdut pe care dumenavoastră îl invocați. Ați fi putut să o faceți în urmă cu câțiva ani, Aeroportul Brașov ar fi fost astăzi cu contract de finanțare semnat. Nu ați făcut-o, vă rog acum să continuați ce am început eu”, a afirmat deputatul PSD Roxana Mînzatu.

Un alt motiv invocat de Roxana Mînzatu a fost nivelul de generalitate și răspunsurile vagi la întrebările precise adresate ministrului propus.

„Ca șef de Agenție de Dezvoltare Regională, sunt convinsă că știți să dați exemple concrete de modificări la legea achizițiilor publice. Aveți situația drumurilor județene și puteați foarte bine să vă referiți la licitarea proiectelor tehnice, pentru că lucrați cu noi, cu Ministerul Fondurilor Europene și știu că majoritatea propunerilor pe care le-ați făcut, vin din munca noastră din ultimele luni, pentru că Ministerul Afacerilor Europene v-a ținut aproape pe toți șefii de ADR, în tot acest proces de simplificare pe care l-am început deja. Apreciez continuitatea, dar m-aș fi bucurat ca astăzi dacă tot ați preluat ideile la fel, să puteți da exemple concrete mai als că sunteți șef de ADR. Eu, dacă primiți acest mandat, vă asigur că vă voi sprijini, însă astăzi, pe mine, mai ales că aveți experiența pe care o invocați, nu m-ați convins. Aveam așteptări mult mai concrete, mult mai punctuale și mult mai mari”,a completat Mînzatu.

Ioan Marcel Boloș, propus ministru al Fondurilor Europene, a primit aviz favorabil, marți, în comisiile parlamentare reunite pentru afaceri europene. Votul a fost dat în urma audierii acestuia în forurile legislative, fiind 21 de voturi pentru, patru împotrivă și șase abțineri.

Marți și miercuri sunt audiați toți cei 16 miniștri cu portofoliu nominalizați în Cabinetul Orban în comisiile parlamentare, urmând ca votul pentru învestirea Guvernului să fie dat, lunea viitoare, într-un plen reunit care începe la ora 14.00.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Mii de CLONE ale lui Pitbull au invadat Hyde Park. Fanii artistului au stabilit un record Guinness
Digi24
Tensiuni maxime. Americanii au lovit 140 de ținte din Iran. Teheranul atacă Bahrainul, Iordania, Qatarul, Omanul și Kuweitul
Cancan.ro
Simona Halep și Dorin Mateiu și-au oficializat relația la Wimbledon. După escapada din Mykonos, a venit și confirmarea!
Prosport.ro
Simona Halep și Dorin Mateiu nu se mai ascund. Avem dovada OFICIALĂ: s-a întâmplat în Anglia. EXCLUSIV
Adevarul
Cine sondează opinia publică și cum pot influența sondajele politica din România
Mediafax
Donald Trump susține că a trecut din nou testul cognitiv: „Am răspuns corect la fiecare întrebare”
Click
Un bucureștean, cucerit de frumusețea unui oraș din România: „Mi-a cam stricat standardele”
Digi24
Un oraș european sufocat de turiști interzice accesul cu mașina în centrul vechi pe timpul verii. Ce amenzi riscă șoferii
Cancan.ro
'Profetul Apocalipsei' anunță o mare catastrofă în august 2026, după ce a prezis războiul din Iran și pandemia Covid-19,
Ce se întâmplă doctore
Iulia Albu a apelat la operații estetice! E total schimbată acum: „Procedura a reprezentat primul pas, urmat de un protocol de recuperare, perfuzii și tratamente”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Schimbări MAJORE în grupul Volkswagen. Ce plănuiesc germanii?
Descopera.ro
Nu timpul petrecut în jocuri video îi afectează pe tineri! Ce au descoperit acum oamenii de știință?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
Concentrații record de aur au fost descoperite pe fundul mării în Japonia