Prima pagină » Știri » Punctul de trecere a frontierei Ulma urmează să fie deschis traficului internațional

Punctul de trecere a frontierei Ulma urmează să fie deschis traficului internațional

Consiliul Județean Suceava va transfera o parte dintr-un drum județean din localitatea Ulma în administrarea Autorității Naționale a Vămilor în vederea deschiderii traficului internațional la PTF Ulma, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Potrivit unui proiect de hotărâre ce va fi dezbătut, luni, în ședința CJ Suceava, se va aproba transmiterea sectorului de drum județean DJ 209 G km 32+990 – 33+160 în suprafață de 2.400 de metri pătrați, aflat în domeniul public al județului Suceava, din administrarea Direcției Județene de Drumuri și Poduri a Consiliului Județean Suceava, în administrarea Autorității Naționale a Vămilor în vederea deschiderii traficului internațional la PTF Ulma.

În expunerea de motive se arată că prin Memorandumul aprobat de prim – ministrul României în aprilie 2010 se stabilește transformarea punctelor de mic trafic în puncte de trecere deschise traficului internațional și întreprinderea măsurilor necesare pentru realizarea standardelor Schengen de administratorii punctelor respective, în județul Suceava fiind identificat PTF Ulma.

În acest sens, Direcția Regională pentru Accize și Operațiuni Vamale Iași a solicitat Consiliului Județean Suceava acordul în vederea transmiterii sectorului de drum respectiv în administrarea Autorității Naționale a Vămilor urmând ca PTF Ulma să fie deschis traficului internațional.

Directorul Direcției de Drumuri și Poduri din CJ Suceava, Radu Avădanei, a precizat că suprafața de teren solicitată este, în fapt, utilizată de Autoritatea Națională a Vămilor, ca fiind zonă de protecție adiacentă punctului de trecere a frontierei, iar în prezent Direcția Județeană de Drumuri și Poduri Suceava poate interveni pentru întreținerea sau repararea drumului pe acest sector, numai cu acceptul Administrației Vămilor.

Punctul de frontieră Ruska-Ulma, între regiunea ucraineană Cernăuți și județul Suceava urmează să fie deschis traficului internațional, iar autoritățile sucevene și cele de la Cernăuți au convenit să solicite autorităților guvernamentale din România și Ucraina aprobarea deschiderii punctului de frontieră Vicovu de Sus-Krasnoilsk pentru traficul internațional de mărfuri și persoane, în formulă simplificată, cu control mixt româno-ucrainean.

În prezent, doar PTF Siret-Porumbnoe are caracter de punct de trecere internațional rutier.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump anunță posibilitatea unui acord cu Iranul: ”Dacă nu, arunc totul în aer și le iau petrolul”
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Mihaela Rădulescu, destăinuiri dureroase la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: „Nicio femeie n-ar trebui să fie doar femeia cuiva”
Mediafax
Prognoza ANM: temperaturile scad în Săptămâna Mare. Cum va fi vremea de Paște
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Cum ne ajută citricele să ne reglăm emoțiile?