Prima pagină » Știri » RATB a stabilit cum să fie noile autobuze. Toate cele 500, dotate cu aer condiționat

RATB a stabilit cum să fie noile autobuze. Toate cele 500, dotate cu aer condiționat

RATB a stabilit cum să fie noile autobuze. Toate cele 500, dotate cu aer condiționat
RATB a stabilit cum să fie noile autobuze. Toate cele 500, dotate cu aer condiționat

Regia pregătește organizarea unei licitații internaționale pentru achiziția a 500 de autobuze noi. Până în prezent au fost stabilite principalele criterii de selecție și obligațiile pe care producătorii trebuie să le îndeplinească pentru ca vehiculele acestora să poată fi înscrise în licitație.

Astfel, autobuzele trebuie să fie dotate cu motoare diesel Euro 6, controlat electronic, având inclus sistem de diagnoză, control și refacere a parametrilor. Capacitatea de transport trebuie să fie de minimum 100 persoane, din care 24-32 pe scaune. Lungime vehiculului trebuie să fie de cel mult 12 metri, înălțimea 3.5 metri maximum, iar lățimea maximă de 2.55 metri. Podeaua va fi coborâtă pe toată suprafața disponibilă pentru pasagerii in picioare, iar pentru persoanele cu dizabilități să fie asigurată o rampă mecanică, dotată cu senzori care să nu permită plecarea de pe loc a autobuzului cu rampa desfacută.

Întrucât o mare problemă a autobuzelor care circulă în prezent în București o reprezintă lipsa aerului condiționat, noile vehicule de transport în comun trebuie să fie dotate cu instalație de încălzire, ventilație și aer condiționat atât pentru călători, cât și pentru cabina șoferului, iar ferestre laterale să fie tip ,”geam culisant” cu o suprafață de aproximativ 1/3 din suprafața totală a ferestrei.

Toate cele 500 de noi autobuze trebuie să fie dotate cu echipament de supraveghere video și în interior și în exterior, cu echipament de informare audio-video a călătorilor – ceea ce presupune montarea unui monitor tip LCXD/TFT, cu sistem de taxare tip RATB, și cu echipament de numărare a călătorilor.

De asemenea, autobuzele vor avea sisteme integrate de gestiune și diagnosticare electronică ce vor fi conectate la un server central al RATB, precum și un sistem de management al traficului.

Regia Autonomă de Transport București nu a stabilit încă prețul pe care îl va plăti pentru achiziționarea celor 500 de autobuze, pentru că așteaptă rezultatele uni studiu de piață care va începe săptămâna viitoare. RATB va cere principalilor producători de vehicule de transport în comun din Europa un cost estimativ al unui autobuz dotat conform criteriilor Regiei, iar în funcție de răspunsul producătorilor, se va stabili și valoarea licitației.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Proiect de lege: scutire de impozit pe venit pentru părinții cu doi copii. Măsura merge la vot final în Camera Deputaților
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Capitala a fost bombardată! Un avion a fost doborât în această dimineață. A început războiul dintre cele două țări
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Consilier al guvernatorul BNR: România a pierdut 8 miliarde de euro în două zile înaintea turului doi al prezidenţialelor
Mediafax
Cum s-a ajuns la războiul dintre Pakistan si Afganistan
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
BREAKING. Măruță A REVENIT în spațiul monden. A semnat un nou contract în urmă cu puțin timp
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Munteanu la 46 de ani în costum de baie! Imaginile care i-au lăsat pe fani fără cuvinte
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Arhimandritul Metodie, condamnat definitiv după ce a băut „un litru de vin” și a urcat la volan. Ce pedeapsă a primit
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
Copilul tău este pretențios la mâncare? Iată ce trebuie să faci!