Prima pagină » Știri » RISC DE CONTAMINARE. Paramedicii de pe SMURD, intervenție la un pacient suspect de coronavirus în costume de zugrav/ Dispecerul de la 112 i-a trimis la caz

RISC DE CONTAMINARE. Paramedicii de pe SMURD, intervenție la un pacient suspect de coronavirus în costume de zugrav/ Dispecerul de la 112 i-a trimis la caz

Știri
RISC DE CONTAMINARE. Paramedicii de pe SMURD, intervenție la un pacient suspect de coronavirus în costume de zugrav/ Dispecerul de la 112 i-a trimis la caz

Paramedicii de pe echipajul SMURD Simeria au fost trimiși, luni, la un caz în care pacientul prezenta probleme respiratorii. Fără echipamente de protecție, parmedicii și-au cumpărat un costum destinat zugravilor, de la un magazin de bricolaj. Cei de la 112 le-a spus că echipamentul e suficient și i-a trimis pe teren.

Luni, conducerea Salvital, coordonatoarea activității SMURD în județul Hunedoara, a solicitat autorităților să aloce echipament de protecție paramedicilor, scrie gd.hd.ro. La circa 24 de ore de la acel moment, situația este aceeași.

Luni, echipajul SMURD Simeria a fost solicitat să preia un pacient de 51 de ani, din comuna Hărău. Bărbatul avea probleme respiratorii și se temea că ar putea avea coronavirus.

”Paramedicii au spus medicului din dispeceratul 112 că nu au primit echipamente de protecție de la Spitalul Județean de Urgență Deva, care este obligat conform protocoalelor SMURD și a legislației în vigoare să asigure aceste echipamente de protecție omologate”, a declarat Petru Mărginean, președintele Asociației Salvital.

Au specificat că și-au achiziționat din banii loc combinezon de unică folosință și mască de protecție de la un magazin de bricolaj, dar nu e nicidecum echipamentul omologat pentru coronavirus. Medicul din dispeceratul 112 a spus că e suficient echipamentul lor improvizat și i-a trimis la caz”, a precizat Mărginean.

Potrivit sursei citate, la finalul intervenției, paramedicii au anunțat DSP Hunedoara că au stat timp de mai multe ore în contact cu un bolnav suspect de coronavirus.

”Funcționarul de la DSP le-a spus că până când nu se confirmă infecția cu coronavirus a pacientului, ei trebuie să meargă la muncă. Echipajul de urgență a procedat totuși luând măsuri de siguranță. Au scos ambulanța de pe intervenție, acesta a fost dezinfectată prin nebulizare la Serviciul Județean de Ambulanță Hunedoara, iar paramedicii s-au autoizolat la domiciliu”, spune Mărginean.

Șeful SALVITAL Hunedoara cere din nou Comitetului Județean pentru Situații de Urgență să ia măsurile care se impun pentru ca acest tip de situații să nu se mai repete. Conducerea SALVITAL cere imperativ ca paramedicii SMURD să beneficieze de echipamentele de protecție omologate cerute de noul context al intervențiilor de prim-ajutor calificat.

”Noi muncim pentru voi, voi asigurați echipamente omologate paramedicilor”, mai spune Mărginean.

Salvital face și ea demersuri pentru a cumpăra echipamente omologate pentru paramedici, însă afirmă că șansele de a găsi sunt mult mai mici comparativ cu cele ale autorităților din Comitetul Județean pentru Situații de Urgență

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Péter Magyar, despre România: ce declara viitorul lider de la Budapesta în vizitele din țara noastră
Digi24
Viktor Orban tocmai și-a pierdut farmecul populist. „Știa că nimic nu durează veșnic”
Cancan.ro
Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea în urmă cu puțin timp. S-a scris istorie cu un RECORD incredibil
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Se cere demisia lui Kelemen Hunor după înfrângerea lui Viktor Orban din Ungaria
Click
Iubitele l-au abandonat, fiica n-are bani! Cine îi plătește, de fapt, lui Irinel Columbeanu taxa la azil: „Îl scapă și de datorii!”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Unde poți vedea ultimul Mercedes dezvoltat cu ajutorul Porsche?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este cel mai puternic acid din lume?