Prima pagină » Știri » România cere interzicerea SPORTIVILOR ruși la Jocurile Olimpice 2024: „Sportul este un ambasador al păcii”

România cere interzicerea SPORTIVILOR ruși la Jocurile Olimpice 2024: „Sportul este un ambasador al păcii”

Amyra Garey
România cere interzicerea SPORTIVILOR ruși la Jocurile Olimpice 2024: „Sportul este un ambasador al păcii”

România s-a alăturat demersului mai multor ţări care solicită Comitetului Internaţional Olimpic (CIO) interzicerea sportivilor ruşi şi belaruşi la Jocurile Olimpice din 2024, a anunţat, luni, ministrul Sportului, Eduard Novak.

Recent, CIO a anunţat că analizează posibilitatea ca sportivii din Rusia şi Belarus să participe la Jocurile Olimpice din Franța, însă în anumite condiţii.

Ucraina a protestat după acest anunţ şi insistă pentru ca reprezentanţii Rusiei şi Belarusului să nu poată participa la Jocurile Olimpice.

Protestul Ucrainei este susţinut, între altele, de ţările baltice.

Eduard Novak susține că sportul este un ambasador al păcii, iar războiul de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei trebuie sancționat.

„În acord cu miniştrii din celelalte state care au luat atitudine pe acest subiect, credem că nu este momentul să luăm în considerare deschiderea unei căi pentru atleţii ruşi şi belaruşi de a se întoarce la Jocurile Olimpice”, a declarat Novak.

El precizează că decizia a fost luată în urma unei analize făcute de Ministerul Sportului şi Ministerul Afacerilor Externe.

„Decizia a fost luată după o amplă analiză, în urma unui demers în care am implicat expertiză atât din ministerul nostru, cât şi de la Ministerul Afacerilor Externe, de unde am primit şi punctul lor de vedere.

Drept urmare, condamnăm războiul de agresiune împotriva Ucrainei, precum şi sprijinul oferit în acest sens. Noi am trimis poziţiile noastre din timp, înainte de reuniunea din 10 februarie.

Am solicitat şi ca România să fie parte din scrisoarea comună, care urmează să fie semnată de reprezentanţii statelor care susţin acest demers”, a completat ministrul.

Ministerul Sportului a oferit sprijin ucrainenilor care au ajuns în țară

Totodată, Eduard Novak a aminitit sprijinul pe care România l-a acordat refugiaţilor ucraineni după începerea conflictului în ţara vecină.

„Cred că dincolo de orice speculaţii, făcute de unele persoane în spaţiul public pe marginea acestui subiect, este important să avem în vedere că sportul este un ambasador al păcii şi ne transmite înainte de toate cele mai sănătoase valori, de echitate, incluziune, olimpism, fair play şi dezvoltare pe termen lung.

Totodată, Ministerul Sportului a oferit sprijin imigranţilor ucraineni care au ajuns în România, prin acces la bazele noastre sportive şi integrarea copiilor acestora în sportul de la nivel local”, a declarat Eduard Novak.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bruxelles-ul are în sfârșit calendarul pentru aderarea Ucrainei și Moldovei la UE
Digi24
VIDEO NATO întărește „Poarta Focșani”. General al Alianței: „Suntem pregătiți oricând să luptăm. Chiar și în noaptea aceasta”
Cancan.ro
Nicoleta Luciu, în centrul dezvăluirilor făcute de Sile Cămătaru: ,,A fost doar o..''
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Ce va alege UE între zâmbetul mieros al chinezilor și ostilitatea lui Trump. „Nu cred prea mult în acest scenariu”
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Ce nu se face de Rusalii. 7 superstiții și tradiții respectate de credincioși
Digi24
„Iată cum doborâți un F-18”: imagini din taberele milițiilor iraniene. Antrenamente cu rachete antiaeriene contra avioanelor de luptă
Cancan.ro
Predicție cutremurătoare pentru viitorul omenirii: Atac nuclear pe teritoriul SUA
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Matei în costum de baie la 44 de ani. Artista a dezvăluit cum reușește să se mențină în formă: „Mi-e foame de când mă știu”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Exclusiv | Cele 400 de radare fixe vor fi puse în funcțiune abia în toamna anului viitor. CNAIR: „Acum se analizează ofertele”
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Unde pleacă românii în 2026? Destinațiile exotice sunt în topul preferințelor!