Prima pagină » Știri » Salubritatea în Alba Iulia, concesionată unei firme din Constanța la care e acționar un deputat PSD

Salubritatea în Alba Iulia, concesionată unei firme din Constanța la care e acționar un deputat PSD

Salubritatea în Alba Iulia, concesionată unei firme din Constanța la care e acționar un deputat PSD
Serviciile de salubritate și deszăpezire în municipiul Alba Iulia au fost concesionate, pentru următorii trei ani, unei firme din Constanța la care este acționar un deputat PSD, contractul fiind aprobat, miercuri, de consilierii locali, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Serviciile de salubritate și deszăpezire în municipiul Alba Iulia au fost concesionate, pentru următorii trei ani, unei firme din Constanța la care este acționar un deputat PSD, contractul fiind aprobat, miercuri, de consilierii locali, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Consilierii locali din Alba Iulia au aprobat, miercuri, într-o ședință extraordinară a Consiliului Local, încheierea contractului prin care serviciile de salubrizare și deszăpezire din municipiu vor fi concesionate, în următorii trei ani, firmei Polaris M Holding din Constanța.

Valoarea contractului pentru aceste servicii este de peste 23,5 milioane de lei, iar tariful pe care îl va practica firma de salubritate pentru populație va fi de 2,4 lei/ lună/persoană.

De asemenea, potrivit contractului, concesionarul va plăti o redevență anuală în cuantum de 2,5 la sută din cifra de afaceri din activitatea contractată cu municipalitatea din Alba Iulia.

Firma Polaris M Holding din Constanța a câștigat, anul trecut, licitația organizată de Primăria municipiului Alba Iulia pentru concesionarea acestor servicii, însă procedura de achiziții a fost atacată în instanță de alte două firme participante la licitație: Salprest Alba Iulia și Brantner Servicii Ecologice Cluj.

În urma unui proces care a durat câteva luni, în final, Curtea de Apel Alba Iulia a decis, în această lună, să respingă acțiunile celor două societăți și a stabilit că este corectă licitația prin care serviciile de salubrizare și deszăpezire din municipiu vor fi concesionate în următorii trei ani firmei Polaris M Holding din Constanța.

Polaris M Holding din Constanța a avut, anul trecut, potrivit site-ului Ministerului Finanțelor Publice, 1.056 de angajați și o cifră de afaceri de peste 123 de milioane de lei.

Societatea asigură în prezent salubritatea în mai multe localități din județele Constanța, Gorj, Teleorman și Arad. La această societate este acționar, conform propriei declarații de avere, deputatul PSD de Constanța Eduard Stelian Martin.

În ultimii zece ani, serviciile de salubritate și deszăpezire în Alba Iulia au fost realizate de societatea Salprest Alba, societate care însă a fost descalificată și exclusă din evaluare la licitația organizată, anul trecut, de Primăria municipiului. Firma care aparține unui om de afaceri din Alba Iulia, fost consilier PD până în 2008, a contestat decizia, apoi a atacat-o în instanță.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NU renunța la cafea! Un studiu amplu schimbă tot ce știam până acum
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Singura școală din București unde toți elevii au luat sub 5 la Evaluarea Națională 2026
Prosport.ro
Cea mai frumoasă antrenoare din România i-a înnebunit din nou pe fani: „Superbă”
Adevarul
Planul ascuns din spatele bătăliei pentru guvernare. Analist politic: „Nu e o luptă în sensul clasic”
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Prințesa Kate a surprins la Wimbledon! Accesoriul celebru la care a renunțat fără explicații
Digi24
Trei scenarii privind viitorul Guvern. În ce variantă ar putea fi propus Alexandru Nazare premier
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Ce se întâmplă doctore
Vierme de un metru în intestin și 38 de paraziți în creier. Povestea femeii care a aflat prea târziu ce a contractat în timpul unei vacanțe
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Peripețiile unui român care a plecat până în Thassos cu un vehicul electric de oraș
Descopera.ro
O structură mamut observată în spațiul cosmic sfidează tot ce știm!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Câte ore pierdem pe săptămână din cauza banilor?