Prima pagină » Știri » Scandal la Teatrul din Sibiu, după ce mai multe fetițe apar în scene interzise sub 16 ani

Scandal la Teatrul din Sibiu, după ce mai multe fetițe apar în scene interzise sub 16 ani

Scandal la Teatrul din Sibiu, după ce mai multe fetițe apar în scene interzise sub 16 ani
După 9 ani de reprezentanții de succes pe scenele interne și internaționale, piesa "Faust" în regia lui Silviu Purcărete a ajuns în mijlocul unui scandal. Un psiholog sibian care a asistat la spectacol atrage atenția că din distribuție fac parte mai multe fetițe minore. El susține că minorele sunt supuse unui abuz emoțional și sexual în timpul piesei, prin scenele prea dure pentru vârsta lor. Reprezentanții teatrului "Radu Stanca" din Sibiu neagă vehement acuzațiile și susțin că fetițele sunt protejate pe tot parcursul piesei.

În spectacolul lui Silviu Purcărete, Margareta este un personaj colectiv interpretat de șapte fete minore. Psihologul sibian Mihai Copăceanu susține că acestea participă la scene nepotrivite pentru vârsta lor.

Mihai Copaceanu, psiholog:  „Fetițele sunt implicate pe scenă în comportamente și gesturi cu caracter explicit sexual și chiar unele cu formă de violență. […] Efectele sunt pe termen mediu sau lung posibile. Atingerile, scenele cu sânge – o astfel de scenă într-o școală ar fi interzisă categoric.”

Directiorul teatrului „Radu Stanca” din Sibiu spune că în spectacol nu există acte sexuale violente, iar la mijloc ar fi o neînțelegere, scrie tvr.

Constantin Chiriac, directorul Teatrului Național „Radu Stanca” din Sibiu:  „Nu există niciun moment în scenă care sa simuleze așa ceva. […] Este momentul reînvierii naturii în care apar fetele care sunt exact în momentul formării lor. De la o fată care începe să aibă primele semne de femeie”.

Ofelia Popi, actrita „Mefisto” în Faust: „Eu, Mefisto, am mâinile pline de sânge. Nu reprezintă viol. reprezintă altceva. […] Joc împreună cu fetițele de-a prinsa. Fiecare fetiță cade și închide ochii. Nici măcar nu văd mâinile mele pline de sânge”.

Spectacolul se joacă din 2007, iar pentru rolul „Margareta” s-au făcut  mai multe castinguri la care au participat fete între 8 și 12 ani însoțite de părinți.

Spectacolul  nu este recomandat spectatorilor sub 16 ani.  Conține scene de nuditate la care, însă fetele care joacă Margareta nu participă.

Ana Maria Teleius, în rolul Margareta:  „Nu am simțit vreodată că suntem abuzate sau terorizate […] Întotdeauna pentru noi a fost o experiență plăcută, a fost o joacă, ne-am distrat”.

Psihologul Mihai Copăceanu consideră că mărturia actrițelor care spun că nu au fost traumatizate nu este un argument și a sesizat Direcția de Protecție a Copilului, care a început ancheta.

Regizorul spectacolului, Silviu Purcărete, nu a dorit să comenteze situația.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Unul din cei mai importanți bancheri din Rusia are vești proaste pentru Putin. „Vom ajunge la o criză socială”
Cancan.ro
Imaginile verii de la mare! A “pupat” gardul și a lustruit Audiul. De fapt, “distracția” a avut loc în parcarea de la LOFT
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Câți ani de necontributivitate sunt asimilați pentru pensionare
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Cum prepară Carmen Brumă înghețata cu cafea. Rețeta simplă, perfectă pentru zilele călduroase
Digi24
Cine sunt cele trei personalități din lume care pot călători fără pașaport. Explicațiile din spatele acestor excepții
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorina s-a ieftinit cu aproape 70 de bani. Ce prețuri afișează astăzi benzinăriile
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Carol al II-lea și capcana germană. De ce apropierea de Hitler nu a putut salva România