Prima pagină » Știri » Scandalul votului din diaspora: Federația românilor din Europa îndeamnă la proteste, duminică, la ambasade și la MAE

Scandalul votului din diaspora: Federația românilor din Europa îndeamnă la proteste, duminică, la ambasade și la MAE

Scandalul votului din diaspora: Federația românilor din Europa îndeamnă la proteste, duminică, la ambasade și la MAE
FADERE cere românilor să protesteze, duminică, la ambasade și MAE, privind turul I în diaspora

„Din cauza lipsei de răspuns a Ministerului Afacerilor Externe în urma nenumăratelor solicitări făcute de românii din diaspora, pentru a reglementa problema votului la al doilea tur al alegerilor prezidențiale, FADERE cere tuturor românilor care au fost nedreptățiți și nemulțumiți de organizarea alegerilor în diaspora să iasă în fața ambasadelor la o manifestare comună și pașnica, duminică 9 noiembrie, ora 18.00, ora României”, se arată în comunicatul federației.

Românii din țară sunt îndemnați, la rândul lor, să organizeze o manifestație în fața MAE, la aceeași oră.

„Cerem încă o data MAE să nu mai caute scuze și vinovați în altă parte, să nu mai învinuiască echipele care au lucrat în secțiile de votare din diaspora și să nu mai dezvieze incompetența lor pe teme legate de semnarea declarației de vot, nu acolo este problema! Vina este în exclusivitate a Ministerului Afacerilor Externe pentru că nu au pus suficiente secții de vot în zonele în care comunitățile de români sunt foarte mari, iar în alte zone le-au desființat, în comparație cu alegerile din 2009. Cerem pentru diaspora un minim de 1.000 de secții și dublarea personalului a cabinelor și a stampilelor in secțiile de vot deja existente”, se mai arată în comunicat.

Totodată, FADERE solicită Guvernului României „să treacă peste aroganța cu care a tratat de fiecare dată liderii comunităților românești și să îi invite la întâlnirea de vineri, 7 noiembrie, pe care MAE a stabilit-o cu ambasadorii din țările cu comunități mari de români”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
Sondaj INSCOP rezultate alegeri București 2025. Ciprian Ciucu îl devansează clar pe Daniel Băluță. Cum stau ceilalți candidați
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rezultate exit-poll, alegeri București 2025. Diferență de 6 procente între primele două locuri, cum arată clasamentul
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe