Prima pagină » Știri » Șeful laboratorului de radiologie al unui spital de urgență, reținut pentru luare de mită

Șeful laboratorului de radiologie al unui spital de urgență, reținut pentru luare de mită

Șeful laboratorului de radiologie al unui spital de urgență, reținut pentru luare de mită
Eduard Moldoveanu, șeful Laboratorului de Radiologie și Imagistică medicală din cadrul Spitalului de Neurochirurgie „Prof. Dr. Nicolae Oblu" din Iași, a fost reținut pentru 24 de ore de procurorii anticorupție pentru luare de mită.

În ordonanța procurorilor se arată că „la datele de 18 martie, 13 mai și 03 iunie 2016, inculpatul Moldovanu Eduard, în calitate de Șef al Laboratorului de Radiologie și Imagistică Medicală al Spitalului de Neurochirurgie „ N. Oblu” Iași și medic în cadrul acestui laborator, a pretins și primit cu titlu de mită de la trei pacienți diferiți suma de 600 lei (în total suma de 1.800 lei) pentru efectuarea unor examene RMN pentru coloană, interpretarea rezultatelor și prescrierea de tratamente”.

În același timp, DNA arată că, în niciuna dintre situații, șeful laboratorului de radiologie nu a înregistrat în evidențele unității medicale investigațiile efectuate și nici sumele percepute pentru efectuarea examenelor RMN, fapt care a dus la prejudicierea bugetului spitalului cu 2.000 de lei.

În același dosar mai sunt cercetați în un infirmier, care a fost și el reținut pentru 24 de ore pentru complicitate la luare de mită și complicitate la abuz în serviciu în formă continuată, două asistente medicale plasate sub control judiciar, cu interdicția de a-și exercita profesia în cadrul Laboratorului de Imagistică Medicală al Spitalului „Nicolae Oblu”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Continentele Pământului pierd apă dulce într-un ritm alarmant. Avertismentul Băncii Mondiale
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Prosport.ro
Ce mai face Arpad Paszkany. Iubita mai tânără l-a fotografiat în vila lor luxoasă din Marbella
Adevarul
Cazul unei adolescente aflată la risc de deportare din Danemarca a atras atenția lui Musk. Comentariul acestuia a suscitat un val de reacții online
Mediafax
România intră în 2026 cu accize majorate la pompă și la raft. Iată cu cât cresc lucrurile
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Vladimir Putin a transmis rușilor cel mai scurt mesaj de Anul Nou de la începutul războiului. Ce le-a spus dictatorul
Cancan.ro
Prima imagine cu Dan Petrescu după chimioterapie: boala l-a topit pe picioare. E de nerecunoscut
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Unde va fi înmormântată Brigitte Bardot? „Plângem pierderea unei legende a secolului”