Prima pagină » Știri » Și-a trimis un colet cu un pistol și 700 de cartușe din SUA. A fost lăsat să-și ridice arma, apoi a venit rândul lui să fie ridicat

Și-a trimis un colet cu un pistol și 700 de cartușe din SUA. A fost lăsat să-și ridice arma, apoi a venit rândul lui să fie ridicat

Și-a trimis un colet cu un pistol și 700 de cartușe din SUA. A fost lăsat să-și ridice arma, apoi a venit rândul lui să fie ridicat
Un bărbat din județul Caraș-Severin, cu cetățenie româno-americană, a fost reținut pentru contrabandă cu arme letale, fiind acuzat că și-a trimis, din SUA în România, un colet cu un pistol și 700 de cartușe, la perchezițiile de la locuința acestuia participând polițiști din Timiș, dar și agenți FBI.

Avocatul bărbatului, Cosmin Bolosin, a declarat, joi, corespondentului MEDIAFAX, că un suspectul, în vârstă de 30 de ani, din orașul Moldova Nouă, județul Caraș-Severin, a fost reținut după ce și-a trimis, din SUA în România, un colet cu un pistol și 700 de cartușe.

Coletul fusese ridicat de bărbat, iar arma și cartușele au fost găsite în urma unei percheziții făcute miercuri la locuința acestuia, la care au participat atât polițiști din Timiș, cât și agenți FBI.

„Clientul meu, un cetățean româno-american, în vârstă de 30 de ani, a fost reținut pentru 24 de ore, după ce a trimis în România din America un pistol și 700 de cartușe, într-un colet. El deține permis de port-armă, însă eliberat de statul american, care nu este valabil și în România. Coletul a fost trimis din SUA și a intrat în țară pe la Direcția Vamală Timișoara, unde a fost identificat de polițiști”, a spus Bolosin.

Potrivit sursei citate, bărbatul a fost dus în arestul Poliției Județene Timiș și urmează să fie prezentat instanței cu propunere de arestare preventivă, pentru 29 de zile.

Polițiștii continuă cercetările în acest caz pentru infracțiunea de contrabandă cu arme letale.

Arma și cartușele au fost ridicate și predate Poliției Timiș, la Serviciul Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alexei Navalnîi a fost otrăvit. Acuzații grave aduse Rusiei de cinci state europene
Digi24
Militarii NATO, învinși de ucraineni. Un exercițiu a arătat cum o echipă mică de operatori de drone a câștigat în fața aliaților
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție rară în costum de baie
Adevarul
Fostă patinatoare, jefuită și ucisă brutal. A fost împușcată în propria mașină, la doar 28 de ani
Mediafax
Stubb: Imperialismul și expansiunea sunt înscrise în ADN-ul lui Putin și al Rusiei
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
România, printre ultimele locuri din lume la adopția de mașini electrice
Descopera.ro
Balcanii și Marile Puteri. Ce se întâmpla aici în anii 1912–1913
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Neuroștiință și comportament social: De ce unii oameni par că nu simt niciodată jenă?