Prima pagină » Știri » Sibiu: Aproape o sută de TIR-uri au blocat Drumurile Naționale 1 și 7

Sibiu: Aproape o sută de TIR-uri au blocat Drumurile Naționale 1 și 7

Știri
Aproximativ o sută de TIR-uri au blocat, sâmbătă noaptea, intersecția Drumurițor Naționale 1 și 7 din localitatea Veștem, județul Sibiu, șoferii acestora protestând astfel împotriva deciziei care nu le permite să circule pe Valea Oltului, la sfârșitul săptămânii, decât pe timpul nopții.

Aproximativ o sută de TIR-uri au blocat, sâmbătă noaptea, intersecția Drumurițor Naționale 1 și 7 din localitatea Veștem, județul Sibiu, șoferii acestora protestând astfel împotriva deciziei care nu le permite să circule pe Valea Oltului, la sfârșitul săptămânii, decât pe timpul nopții.

Hotărârea de Guvern 1777/2004 interzice mașinilor de mare tonaj să circule pe Valea Oltului în zilele de week-end și sărbători legale. Traficul pentru mașinile cu masa maximă autorizată mai mare de 7,5 tone este permis doar între orele 22.00 și 06.00.

Polițiștii de la Serviciul Poliției Rutiere Sibiu au observat că această decizie este încălcată și au organizat, sâmbătă, o acțiune de oprire a TIR-urilor care încercau să circule pe Valea Oltului înainte de ora 22.00.

Între orele 20.30 și 22.00, aproximativ o sută de TIR-uri s-au strâns pe DN1 la intersecția cu DN7, pe ambele benzi de mers dinspre Sibiu spre Râmnicu Vâlcea, pentru că în zonă nu există decât o singură parcare, în care nu intră decât foarte puține mașini de mare tonaj, iar șoferii au refuzat să meargă spre București pe DN1 ruta Sibiu- Brașov – Ploiești – București.

În jurul orelor 22.00, deși interdicția impusă de lege a expirat, permițându-le deplasarea pe DN7, aproximativ o sută de conducători auto au refuzat să se pună în mișcare pentru a-și continua deplasarea și și-au manifestat protestul față de prevederile acestui act normativ. (Mediafax)

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Deputat PNL: Orice tentativă de schimbare a guvernului echivalează cu sabotarea unui obiectiv de țară
Digi24
Coiful de la Coțofenești, recuperat cu ajutorul lui „Indiana Jones al lumii artei”: „Nu o fac pentru bani, ci pentru povești”
Cancan.ro
Codruța Filip, dezvăluirile MOMENTULUI după divorțul de Valentin Sanfira: 'Am aflat mai mult decât pot să duc”
Prosport.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct azi! A fost dus cu targa la ATI
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
Mediafax
Criza care seamănă cu pandemia: zboruri anulate, combustibil scump și niciun calendar pentru redresare
Click
Destinația din Europa unde 300 de euro ajung pentru două săptămâni de vacanță. Povestea unei turiste care nu credea că poate fi atât de ieftin: „Am trăit ca o regină”
Digi24
„E o glumă”: Fostul reprezentant al armatei ungare afirmă că forțele armate ale țării sunt „la un pas de criză”
Cancan.ro
Cum arată cel mai luxos tren din lume Cât au plătit doi români pentru aventura din Orient Express
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Oana Zăvoranu în anii 2000, înainte de operațiile estetice! Imagini rare cu bruneta când era complet naturală
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacă ai un far funcțional, dar celălalt este ars, te amendează poliția? Ce spune Codul Rutier în 2026
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Cercetătorii au descoperit ruda antică a fluturelui Împărat violet