Prima pagină » Știri » SONDAJ. Care este „cel mai rău” vecin al României?

SONDAJ. Care este „cel mai rău” vecin al României?

SONDAJ. Care este „cel mai rău
Care este „cel mai rău" vecin al României?

Cu cinci vecini, România este una dintre cele mai stabile, cel puțin din punct de vedere ale pericolelor de război. La nord de țara noastră, în Ucraina, este cea mai periculoasă zonă din jurul României, fiind în conflict cu Rusia.

La rândul său, Republica Moldova, „țara-soră” a României, a avut nevoie de trei luni de negocieri și instabilitate politică pentru a ajunge, zilele trecute, la un guvern „de compromis”. Incapacitatea de a forma rapid un guvern proeuropean a produs frustrări la București, dar și la Bruxelles, existând temeri că progresele înregistrate recent de frații de peste Prut – cu ajutorul României – pentru integrarea europeană se vor dovedi reversibile.

Bulgaria este, de foarte multe ori, preferată ca destinație turistică atât vara, atenția fiind centrată pe Nisipurile de Aur, în timp ce pârtiile de ski de la Bansko sunt preferate pe timp de iarnă. Totuși, nu trebuie uitate protestele violente de care a avut parte recent această țară.

În ce privește Ungaria, autoritățile din România au adus în discuție presiunile făcute de la Budapesta pentru autonomia Ținutul Secuiesc. De asemenea, recenta apropiere a guvernului lui Viktor Orban de Rusia, privită în contextul demersurilor de izolare a Moscovei de către europeni în contextul războiului din Ucraina, sunt un motiv de îngrijorare atât la București, cât și în alte cancelarii de pe continent.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sindicatele Polițiștilor cer demisia lui Pîslaru: „Nu cunoaște legislația sau amestecă lucrurile în mod insidios”
Digi24
Croazieră de coșmar: Morți și oameni în stare gravă la bordul unui vas în Atlantic
Cancan.ro
Municipiul din România în care o garsonieră se vinde cu doar 6.000€ acum, în luna mai 2026 😲
Prosport.ro
Diana Munteanu a ajuns vedetă la bulgari după ce a vorbit despre milionarul celebru, cu 20 de ani mai tânăr ca ea: „E înnebunită după el”
Adevarul
Paradoxul pensionării la 50 de ani în MAI: 61% din foștii angajați au pensii de peste 5.000 de lei, dar cer dreptul la cumulul pensie-salariu
Mediafax
Diavolul se îmbracă de la Prada 2, pe primul loc în box office, cu încasări de 77 de milioane de dolari
Click
Ce i se întâmplă Codruței Filip, la două luni de la divorț: „Nu mi-e jenă să o spun”
Digi24
Două rachete iraniene ar fi lovit o navă de război americană care încerca să intre în Strâmtoarea Ormuz
Cancan.ro
Vladimir Putin se teme pentru viața lui. Ce interdicție majoră au acum bodyguarzii, bucătarii și fotografii lui
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face și cum arată acum Adela Lupșe, femeia din spatele replicii „Vreau să sune telefonul!”
Ciao.ro
Parada posterioarelor! Imagini de neratat cu cei mai mulați colanți ai vedetelor din România
Promotor.ro
Topul celor mai vândute modele de mașini electrice din lume și clasamentul celor mai mari producători
Descopera.ro
Ce spune știința despre oamenii care vorbesc în somn?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Iubi, vii să facem duș împreună?
Descopera.ro
Telescopul ALMA dezvăluie nori moleculari giganți pe întregul disc al unei galaxii bizare