Prima pagină » Știri » Starea de sănătate a actriţei Draga Olteanu Matei rămâne gravă. Medic: „Este o pacientă extrem de fragilă”

Starea de sănătate a actriţei Draga Olteanu Matei rămâne gravă. Medic: „Este o pacientă extrem de fragilă”

Starea de sănătate a actriţei Draga Olteanu Matei rămâne gravă. Medic: „Este o pacientă extrem de fragilă”

Starea de sănătate a actriţei Draga Olteanu Matei nu s-a schimbat, a declarat medicul şef al UPU-SMURD, prof.dr. Diana Cimpoeşu. La trei zile de la internare în Spitalul „Sf. Spiridon” din Iaşi, este tot la ATI, iar medicii fac eforturi pentru menţinerea funcţiilor vitale.

„Este o pacientă extrem de fragilă”

Starea pacientei este staţionară. Se află în continuare în terapie intensivă cu suport respirator şi hemodinamic. Este o pacientă extrem de fragilă, 87 de ani, care necesită în continuare menţinerea funcţiilor vitale. Este o patologie complexă cardiacă, suprapusă cu o urgenţă gastrointestinală, cu patologie endocrină, o patologie cronică de foarte mulţi ani, care acum s-a acutizat prin pierderea masivă de sânge. De aceea, după cum v-am spus de această dată, cu suport ventilator, cu suport hemodinamic, cu o îngrijire şi o monitorizare atentă, starea dumneaei foarte fragilă se poate schimba de la minut la minut”, a spus Cimpoeșu.

Draga Olteanu Matei, în vârstă de 87 de ani, a fost adusă în urgență, de la Spitalul Piatra-Neamț, cu ambulanța, în Unitatea Primire Urgențe a Spitalului „Sfântul Spiridon”, după ce a suferit o hemoragie digestivă superioară, cel mai probabil din cauza tratamentului anticoagulant pe care îl avea de mai multă vreme pentru afecțiunea cardiovasculară.

În prezent, Draga Olteanu Matei este internată la ATI, în Clinica de gastroenterologie şi hepatologie a Spitalului „Sf. Spiridon” din Iaşi.

Ipoteză tulburătoare. Actrița Draga Olteanu Matei ar fi putut muri în incendiul de la secția ATI a spitalului din Piatra Neamț + Ce a salvat-o?!

După incendiul care a avut loc la Spitalul Județean de Urgență Piatra Neamț, în urma căruia au murit 10 persoane și alte 7 au fost rănite, o ipoteză tulburătoare a ieșit la lumină. Îndrăgita actriță s-ar fi putut număra printre victimele de la sectia ATI a SJU Piatra Neamț, fiindcă – inițial – acolo ar fi trebuit să fie internată.

Locuind chiar în Piatra Neamț, Draga Olteanu Matei a fost dusă, bineînțeles, la spitalul de urgență, numai că – din ceea ce au transmis reprezentanții unității sanitare – aici erau două saloane la terapie intensivă. În primul salon erau internați pacienți neinfectați cu noul coronavirus – în acest loc au murit 8 pacienți, în urma incendiului -, iar în al doilea salon se aflau pacienți COVID, 2 dintre ei decedând din cauza flăcărilor care au cuprins locația.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Școli închise din cauza vremii nefavorabile, Cursuri suspendate joi și vineri
Digi24
„Întâi tragem, apoi punem întrebări”. Vechea regulă a Armatei daneze valabilă și în cazul unei invazii armate a SUA în Groenlanda
Cancan.ro
Răsturnare de situație în cazul bărbaților din Arad care au sărit de pe bloc! Vecinii lor rup tăcerea: 'Avea bănişori, dar da...
Prosport.ro
La 42 de ani, campioana e bănuită că se iubește cu un bărbat mai tânăr cu 20 de ani
Adevarul
Ce mesaj îi transmite Trump lui Putin după ce SUA au confiscat două petroliere în Europa și Caraibe
Mediafax
Cât costă în România treningul purtat de Maduro în momentul arestării. Stocul produsului s-a epuizat în mai multe țări
Click
Horoscop joi, 8 ianuarie. Leii primesc vești apăsătoare, Scorpionii află secrete
Digi24
Ce răni au suferit Maduro şi soţia lui în timp ce încercau să fugă de forţele americane
Cancan.ro
Femeie de 47 de ani, găsită moartă în apartamentul în care s-a cazat în vacanța de iarnă. A mers de 2 ori la Camera de Gardă, dar medicii au trimis-o acasă
Ce se întâmplă doctore
Stana Izbașa sfidează bătrânețea. La 56 de ani, artista din Banat se simte și arată cu 20 de ani mai tânără
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Șoferii cu vârsta peste 70 de ani vor fi supuși unor teste oftalmologice la fiecare trei ani
Descopera.ro
Care e mai sănătos: ceaiul sau cafeaua?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Vânătorul către Scufiţa Roşie: - Pentru că îmi place de tine, o să-ți îndeplinesc trei dorințe!
Descopera.ro
Un crater din Canada, numit și „Ochiul din Quebec”, arată extrem de ciudat