Prima pagină » Știri » STS îi contrazice pe procurorii DIICOT: site-ul Președinției nu a fost „spart” niciodată

STS îi contrazice pe procurorii DIICOT: site-ul Președinției nu a fost „spart” niciodată

STS îi contrazice pe procurorii DIICOT: site-ul Președinției nu a fost
STS susține că site-ul Președinției nu a fost "spart". DIICOT a audiat miercuri un bărbat suspectat de acest lucru.

Serviciul de Telecomunicații Speciale, administratorul site-ului Președinției, afirmă că acesta nu a fost „spart” niciodată, precizările fiind făcute în contextul în care DIICOT a anunțat că audiază un bărbat suspectat de accesare fără drept a sistemului informatic al serverului www.presidency.ro.

Într-un comunicat transmis, miercuri, Mediafax, reprezentanții Serviciului de Telecomunicații Speciale (STS) precizează că site-ul Președinției nu a fost „spart niciodată”, iar STS nu a depus vreo plângere penală în acest sens.

„Administratorul site-ului www.presidency.ro este Serviciul de Telecomunicații Speciale (STS). Site-ul menționat nu a fost spart niciodată. STS nu a făcut niciodată vreo plângere penala în acest sens”, menționează reprezentanții STS.

Un bărbat suspectat că a spart site-ul oficial al Președinției pentru a obține date informatice și că a obținut ilegal date de pe 62.000 de card-uri bancare de pe care apoi a retras bani este audiat, miercuri, de procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Cluj, împreună cu mai multe persoane.

Potrivit unui comunicat de presă transmis, miercuri, de DIICOT, există suspiciuni că bărbatul „a procedat la accesarea fără drept a sistemului informatic care găzduiește server-ul www.presidency.ro, site-ul oficial al Președinției României, accesul la acest sistem informatic fiind restricționat sau interzis pentru anumite categorii de utilizatori, în scopul obținerii de date informatice, prin folosirea fără drept a unor programe deținute și utilizate pentru efectuarea unor atacuri informatice”.

De asemenea, există suspiciunea că în perioada 2010 – martie 2014 bărbatul a deținut fără drept datele a 62.000 de card-uri bancare unice, date care au fost obținute în mod ilicit și care permiteau, în urma accesării în mod neautorizat a unor sisteme informatice, efectuarea unor operațiuni de retragere în numerar, încărcare sau descărcare a unui instrument de monedă electronică ori de transfer de fonduri, prin utilizarea, fără consimțământul titularului, a unui instrument de plată electronic sau a datelor de identificare care permit identificarea acestuia, date care urmau a fi folosite în vederea prejudicierii utilizatorilor reali”.

Conform documentului citat, există suspiciuni că bărbatul „a transmis în mod neautorizat către alte persoane 3.449 de card-uri bancare unice, conținând date de identificare ale unor card-uri bancare aparținând unor utilizatori, date care au fost obținute în mod ilicit”.

Potrivit sursei citate, ulterior, sumele de bani reprezentând contravaloarea datelor de card-uri bancare transmise de bărbat în mod neautorizat erau trimise prin intermediul Western Union sau Money Gram unei alte persoane, U.A., ori erau convertite în monedă virtuală, prin intermediul unor site-uri specializate în achiziționarea și tranzacționarea monedei virtuale bitcoin, site-uri care asigurau anonimatul beneficiarului.

Valoarea monedelor virtuale deținute de către bărbat era transformată în monedă convențională – dolari sau euro – și ulterior transferată în conturile acestuia deschise la bănci din România sau în conturile numitei U.A, se arată în comunicatul DIICOT.

Din aceste conturi, aceștia făceau în mod repetat retrageri în numerar, folosind o parte din sumele de bani astfel obținute în vederea achiziționării de bunuri.

Valoarea totală a sumelor de bani obținute în urma săvârșirii infracțiunilor identificate până la acest moment în cauză este de 643.564 de lei.

În urma perchezițiilor domiciliare făcute în acest caz, au fost găsite sumele de 153.000 de euro și 41.000 de dolari, asupra cărora vor fi instituite măsuri asigurătorii.

De asemenea, procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Cluj vor audia mai multe persoane, între care și principalul suspect.

Surse din rândul anchetatorilor au declarat corespondentului Mediafax că principalul suspectul în acest caz se numește Teodor Borș, are 37 de ani, locuiește în Cluj-Napoca și nu are ocupație.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
COLOSUL ÎN COLAPS! Economia s-a PRĂBUȘIT, iar acum pregătește cea mai mare restructurare din istorie
Digi24
El Nino este tot mai aproape. Ce a detectat NASA în Oceanul Pacific: „Va fi mai puternic decât credeam”
Cancan.ro
Ce au aflat procurorii despre Denise Rifai și Dan Bittman? Relațiile prezentatoarei de la Antena 1, devoalate
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume s-a logodit cu starul de la Insula Iubirii! Cum arată tânăra
Adevarul
Nici măcar un român printre noii ambasadori UE? Adevărul dur rostit de un expert în negocieri europene
Mediafax
ÎNTÂLNIRE SURPRIZĂ între Nicușor Dan și unul dintre cei mai mari contestatari ai lui Bolojan
Click
Andrei Duban, în lacrimi în podcastul lui Cătălin Oprișan. Ce l-a făcut să plângă: „Nu cred așa ceva! Dar nimeni nu știe asta. De unde Doamne iartă-mă…”
Digi24
Reacția furioasă a Iranulului după ce șeful NATO a spus că Italia şi România au ajutat SUA să atace Iranul: „O mărturisire zdrobitoare”
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather au modificat prognoza: Vor fi 42 de grade Celsius în București, pe această dată
Ce se întâmplă doctore
În anii ‘90 era una dintre cele frumoase actrițe din lume și juca în cele mai populare filme! O recunoști în cele mai recente imagini surprise de paparazzi? A lăsat actoria în urmă. Cu ce se ocupă acum
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Proiectul de lege promulgat de Nicușor Dan care afectează transportatorii
Descopera.ro
Linii vechi de 2.000 de ani, desenate în deșert. Cine le-a creat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – O să-i zic nevestei tale că te culci cu secretara!
Descopera.ro
(P) Revoluția „Gentle Breeze”: Cum se transformă modul în care percepem aerul condiționat