Prima pagină » Știri » Surpriza de care au avut parte românii care au mers în Grădina Botanică din București

Surpriza de care au avut parte românii care au mers în Grădina Botanică din București

Mai multe pe gandul.info

„Grădina cu Remedii” este rezultatul unui parteneriat pe termen lung încheiat între Grădina Botanică „Dimitrie Brândză” și Secom, și își propune să crească gradul de informare cu privire la beneficiile plantelor pentru sănătate și să redea totodată publicului un spațiu în care se pot familiariza cu sute de plante medicinale.
Proiectul a început în 2016, când au fost realizate lucrări pe 60% din suprafața sectorului, și a fost reluat în primăvara anului 2017, atunci când s-au efectuat lucrări de curățare, toaletare și întreținere a întregii suprafețe. Ulterior, s-a aplicat o folie anti-buruieni, peste care s-a aplicat scoarță decorativă și piatră ornamentală. În această etapă s-au aplicat tratamente de fertilizare a solului și tratamente fito-sanitare pentru labirintul verde din Buxus sempervirens.

Pentru facilitarea întreținerii zonei, Secom a donat Grădinii Botanice „Dimitrie Brândză” unelte, îngrășământ și echipamente pentru irigație.

În cadrul proiectului au fost aduse câteva specii noi de plante și au fost etichetate. Astfel, vizitatorii pot afla denumirile plantelor, originea și beneficiile pentru sănătate. Cele peste 300 de specii de plante sunt segmentate în funcție de acțiunea terapeutică, în 26 de sectoare. Astfel, bucureștenii pot vedea care sunt plantele care susțin sistemul imunitar, cardiovascular sau care au tradiție în realizarea cosmeticelor naturale.

„O grădină se crește și îngrijește. Suntem pentru al doilea an alături de Grădina Botanică București și încercăm să ne respectăm angajamentul pe care ni l-am luat anul trecut, atunci când am lansat proiectul „Grădina cu Remedii”. Într-o lume grăbită, în care stresul este la cote maxime, credem că avem și mai mare nevoie să ne întoarcem spre natură și spre resursele pe care ni le oferă aceasta. În Grădina Botanică București Secom readuce în atenția publicului larg o astfel de zonă”, a declarat Lucia Costea, managing partner Secom.

Sectorul de plante medicinale și utile a fost amenajat în perioada 1886-1907, odată cu amenajarea Grădinii Botanice în șoseaua Cotroceni. Zona se distinge prin forma unică dată de labirintul verde, design-ul inedit realizat printr-un gard viu din Buxus sempervirens și speciile de plante medicinale din flora spontană.
„De-a lungul celor aproximativ 130 de ani de existență sectorul de plante medicinale și utile nu și-a modificat structura. Poate doar tipurile și numărul de specii găzduite. Cu siguranță a avut perioade mai bune și perioade mai puțin bune. Am primit cu bucurie propunerea Secom de revitalizare a sectorului, iar după cei doi ani de colaborare putem spune că nu am greșit deloc pentru că astăzi „Grădina cu Remedii” are o altă înfățișare, ” a declarat prof. univ. dr. Paulina Atanasiu, Directorul Grădinii Botanice „Dimitrie Brândza” București.

„Grădina cu Remedii” este amplasată în proximitatea serelor și poate fi vizitată zilnic între orele 8.00 – 20.00 (perioada (16 martie – 15 octombrie) și între orele 9.00-17.00 (16 octombrie – 15 martie).

Despre Secom

Secom este compania românească, lider de autoritate în soluții de medicină integrativă pentru un stil de viață sănătos. Compania este specializată în importul, distribuția și comercializarea de produse naturale pentru sănătate și frumusețe (suplimente alimentare și cosmetice naturale).
Secom a făcut pionerat, fiind prima companie care a introdus pe piața românească ciupercile medicinale, extractele standardizate din plante și ingrediente inovatoare precum colostru, glutation, resveratrol, 5-HTP, NADH, D-riboza, GABA, sau L-ornitina.
În prezent, portofoliul Secom acoperă toată gama de afecțiuni, cuprinzând peste 250 de suplimente alimentare naturale și aprox. 100 de cosmetice naturale, o mare parte unice pe piața din România.
Produsele Secom sunt disponibile în peste 8000 de farmacii și magazine cu profil naturist la nivel național, precum și în cele 12 magazine Secom din București, Brașov, Bacău, Cluj, Iași, Ploiești, Pitești, Sibiu și Timișoara.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
24 de ore de Cod roșu în Carpații Meridionali și de Curbură. Rafale de 120 km / h
Digi24
Ceasuri Rolex, lingouri de aur și o diplomație „decimată din interior”. Cum funcționează politica externă a Americii în era Trump 2.0
Cancan.ro
Alex Bodi continuă scandalul aprins cu Ramona Olaru! Musculosul nu se lasă: 'O să aduc eu amintiri de la Agronomie când
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Marea hidrocentrală Lotru–Ciunget, capodopera energetică ascunsă în Carpați. A fost numită cea mai grandioasă din Europa
Mediafax
Un incident apare din ce în ce mai des în avioanele de pasageri. Ce fac unii călători și cum reacționează personalul
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Care este mâncarea preferată a lui Nicușor Dan. Mirabela Grădinaru: „Nu ajung să ating calitatea sau gustul mâncării din copilărie”
Cancan.ro
'Uraganul de iarnă' a făcut ravagii în România! Zonele în care vine iar prăpădul: vijelii și rafale de vânt de până la 180 km/h
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Nemții au desenat viitoarea Dacia C-Neo. Viziunea unui tuner axat pe modelele mărcii
Descopera.ro
Ce lichide să nu verși niciodată în chiuvetă și de ce?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Cafeaua are beneficii surprinzătoare pentru persoanele cu boli mintale severe