Prima pagină » Știri » Taxa pe care o vor plăti candidații care au susținut de două ori bacalaureatul fără a promova nicio probă

Taxa pe care o vor plăti candidații care au susținut de două ori bacalaureatul fără a promova nicio probă

Taxa pe care o vor plăti candidații care au susținut de două ori bacalaureatul fără a promova nicio probă
Candidații care au susținut de două ori bacalaureatul și nu au promovat nicio probă plătesc 230 de lei dacă se vor înscrie pentru o nouă sesiune, iar dacă au fost respinși la una sau mai multe probe vor achita doar contravaloarea acestora, suma fiind stabilită de către inspectoratele școlare.

Candidații care au susținut de două ori bacalaureatul și nu au promovat nicio probă plătesc 230 de lei dacă se vor înscrie pentru o nouă sesiune, iar dacă au fost respinși la una sau mai multe probe vor achita doar contravaloarea acestora, suma fiind stabilită de către inspectoratele școlare.

Ministerul Educației a stabilit suma pe care trebuie să o plătească acei candidați care nu au promovat nicio probă a bacalaureatului și care au susținut de două ori acest examen.

Potrivit metodologiei, candidații au dreptul să susțină examenul de bacalaureat fără taxă de cel mult două ori. Prezentările ulterioare la examen sunt condiționate de achitarea unor taxe, care se stabilesc anual, pâna la data de 1 martie, de către Ministerul Educației.

Candidații care au participat, dar nu au promovat examenul de bacalaureat în sesiunile organizate începând cu anul 2003 pot solicita recunoașterea unora dintre probele promovate anterior.

Ministerul Educației a anunțat că și pentru 2013 taxa pentru cei care nu au promovat nicio probă a bacalaureatului la două sesiuni va fi 230 de lei.

Dacă tinerii vor avea de susținut pentru a treia oară în intervalul 2003-2013 una sau mai multe probe nepromovate vor achita o taxă stabilită de către inspectoratul școlar, în funcție de disciplină.

Prima sesiune a examenului de bacalaureat din 2013 are loc în perioada iunie – iulie, candidații putând să se înscrie în perioada 27-31 mai.

Examenul de bacalaureat va începe în 10 iunie cu proba de evaluare a competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română, susținută până în 12 iunie. În perioada 12-14 iunie va avea loc proba de evaluare a competențelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă, urmată în 17-21 iunie de proba de evaluare a competențelor digitale și în 25-28 iunie de proba de evaluare a competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională.

Probele scrise de la bacalaureat vor fi susținute în 1 iulie la Limba și literatura română și în 2 iulie – la Limba și literatura maternă. Testarea va continua în 3 iulie cu proba obligatorie a profilului și în 5 iulie cu proba la alegere a profilului și specializării.

Rezultatele vor fi afișate în 8 iulie, până la ora 12.00, iar contestațiile vor fi depuse în aceeași zi, între orele 12.00 și 16.00, urmând ca în perioada 9 -11 iulie să fie soluționate. Rezultatele finale vor fi afișate în 12 iulie.

A doua sesiune a examenului de bacalaureat din 2013 va avea loc în perioada august-septembrie, înscrierile fiind programate din 15 până în 19 iulie.

În 19-20 august va avea loc evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română, în 19-21 august – evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă, în 20-21 august – evaluarea competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională și în 22-23 august – evaluarea competențelor digitale.

Din 26 august vor începe probele scrise, prima testare fiind la Limba și literatura română, urmată în 27 august de Limba și literatura maternă, 28 august – proba obligatorie a profilului și 30 august – proba la alegere a profilului și specializării.

Primele rezultate vor fi afișate în 2 septembrie, până la ora 12.00, iar contestațiile vor fi depuse între orele 12.00 și 16.00. În 3-4 septembrie vor fi soluționate contestațiile, iar în 5 septembrie vor fi afișate rezultatele finale.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un deținut reclamă la CCR o „anomalie” în Codul de Procedură Penală: „Legea îmi prelungește ILEGAL detenția”
Digi24
Ce scoruri ar obține Zelenski și Zalujnîi, fostul comandant al armatei, dacă ar fi alegeri prezidențiale în Ucraina
Cancan.ro
Răsturnare de situație în cazul exploziei din Monaco! Femeia rănită nu este soția lui Vadim Ermolaev
Prosport.ro
Ce imagini! Cum arată la 25 de ani „cea mai frumoasă fată din lume”: s-a căsătorit!
Adevarul
Se naște un Guvern fără precedent în România? Analistul Costin Ciobanu explică capcana din spatele ofertei lansate de Sorin Grindeanu
Mediafax
CRITICI DURE lansate de Kelemen Hunor: Guvernul e varză, Parlamentul e varză, trebuie să avem o instituție în picioare
Click
Milan, fiul lui Culiță Sterp, a fost operat. De ce a avut nevoie de intervenție chirurgicală, la doar cinci ani
Digi24
Cel mai trist moment de la CM 2026: Sébastien Desabre, selecționerul RD Congo, șocat de anunțul făcut în direct
Cancan.ro
Descoperirea făcută de inspectorii ITM la Spitalul Județean Buzău, la 8 luni de la moartea medicului Ștefania Szabo
Ce se întâmplă doctore
Elena Udrea rupe tăcerea la un an de la eliberarea din închisoare. Adevărul despre relația cu Adrian Alexandrov. Ce se întâmplă în relația lor
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia a deschis comenzile pentru noul Sandero Stepway Hybrid 155. Cât costă în România
Descopera.ro
Greșeala făcută de mulți oameni cu telefoanele vechi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Oamenii de știință au descoperit un comutator ascuns în creier, care oferă indicii despre ADHD