Prima pagină » Știri » Toader: Instanța a respins acțiunea UNJR pentru anularea HG referitoare la arhiva SIPA

Toader: Instanța a respins acțiunea UNJR pentru anularea HG referitoare la arhiva SIPA

Toader: Instanța a respins acțiunea UNJR pentru anularea HG referitoare la arhiva SIPA
Instanța de judecată a respins acțiunea formulată de către Uniunea Națională a Judecătorilor din România (UNJR) privind anularea hotărârii de guvern referitoare la arhiva SIPA, a scris, sâmbătă dimineața, ministrul Justiției, Tudorel Toader, pe pagina sa de Facebook.

„Arhiva SIPA – evoluții! Instanța de judecată a respins acțiunea formulată de către UNJR/Uniunea Națională a Judecătorilor din România/, având ca obiect anularea HG referitoare la arhiva SIPA! Din 19 iunie, Ministerul Justiției așteaptă, de la CSM și asociațiile profesionale, propuneri pentru desemnarea unui magistrat în Comisia de inventariere a fondului arhivistic SIPA”, a scris demnitarul pe pagina de socializare.

Președintele UNJR, Dana Gîrbovan, anunța, la începutul lunii iunie, că va face demersurile necesare pentru a acționa în judecată Guvernul Grindeanu pentru modul în care a adoptat HG referitoare la arhiva SIPA.

Președintele UNJR preciza că hotărârea de guvern privind desecretizarea arhivei SIPA nu are avizul Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), ci un punct de vedere al unei direcții, ceea ce arată modul netransparent în care a fost adoptată, având în vedere că ministrul Justiției a transmis în ședința de Guvern că ar avea toate avizele.

„Ceea ce s-a prezentat în comunicatul Ministerului Justiției pe data de 6 iunie nu este «avizul CSM», ci doar un «punct de vedere» al unei direcții din cadrul CSM. Proiectul de hotărâre inițiat în 2016 de ministrul Raluca Prună, și cu atât mai puțin proiectul secret adoptat în 2017 de Guvern la inițiativa ministrului Justiției Tudorel Toader, nu are nici un aviz din partea CSM. CSM-ul a clarificat într-un comunicat emis public pe data de 2 iunie aceste aspecte (…) Dezinformarea că CSM ar fi avizat această hotărâre de guvern este numai una dintre multele inadvertențe din afirmațiile ministrului Toader cu privire la această hotărâre de guvern, care a fost făcută în așa mare secret încât nici până azi, la o săptămână după adoptare, nu-i știm conținutul”, scria Gîrbovan, pe pagina sa de socializare.

Potrivit acesteia, CSM a cerut, pe 16 mai, Ministerului Justiției publicarea tuturor rapoartelor și documentelor privind arhiva SIPA.

„Hotărârea de guvern privind arhiva SIPA inițiată de ministrul justiției Tudorel Toader nu doar că riscă să acopere sau să împiedice cercetarea prezumtivelor ilegalități semnalate în spațiul public cu privire la ceea ce s-a întâmplat cu această arhivă de peste 12 ani, dar naște din nou suspiciunea rezonabilă că serviciile de informații și politicienii doresc să între legal în posesia conținutului acestei arhive cu scopul de a șantaja magistrați”, a mai transmis președintele UNJR.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Viktor Orban numește care este adevărata amenințare pentru Ungaria: „O sursă de pericol iminent”
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Un român a smuls clanța ușii și i-a încuiat pe nemți în vestiar, chiar înainte de finala de la sanie. Degeaba, germanii tot au luat aurul
Mediafax
Prințul William îl voia pe Andrew alungat din familia regală „înainte ca situația să se agraveze”, după interviul despre relația acestuia cu Epstein
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
România, printre ultimele locuri din lume la adopția de mașini electrice
Descopera.ro
Balcanii și Marile Puteri. Ce se întâmpla aici în anii 1912–1913
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Unul dintre cele mai strălucitoare evenimente din Cosmos devine tot mai strălucitor