Prima pagină » Știri » Trei zimbri din Rezervația Hațeg-Slivuț (Hunedoara) au murit de boala limbii albastre

Trei zimbri din Rezervația Hațeg-Slivuț (Hunedoara) au murit de boala limbii albastre

Trei zimbri din Rezervația Hațeg-Slivuț (Hunedoara) au murit de boala limbii albastre
Trei zimbri din Rezervația Hațeg-Slivuț au murit din cauza bolii limbii albastre (bluetongue), în pofida eforturilor depuse de angajații rezervației și de medicii veterinari care au aplicat mai multe tratamente pentru salvarea animalelor bolnave.

Direcția Sanitar Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Hunedoara a anunțat oficial marți că există două focare ale bolii în județ, unul în zona Hațeg, la zimbri, și unul la Petroșani, la o bovină.

„Începând de azi, 7 octombrie, DSVSA Hunedoara a declarat zonă de restricție în județul Hunedoara ca urmare a confirmării a două focare de bluetongue (boala limbii albastre) în localitățile Hațeg și Petroșani. Confirmarea celor două focare (unul la specia bovină și unul la zimbri) a impus declararea focarelor de boală, reactivarea Unităților Locale de Sprijin din cadrul primăriilor celor două localități și instituirea programului de măsuri specifice”, se arată într-un comunicat al DSVSA Hunedoara remis marți AGERPRES.

Cât privește cazurile de boală, urmată de decesele celor trei zimbri din Rezervația Hațeg-Slivuț, purtătorul de cuvânt al Direcției Silvice Hunedoara, Horia Golea, a declarat, pentru AGERPRES, că incidentele au avut loc în ultimele două săptămâni.

„Am luat toate măsurile dispuse de medicii veterinari. La animalele bolnave s-au făcut tratamentele necesare și au fost administrate antibiotice. S-au făcut țarcuri de carantină și animalele bolnave au fost izolate, dar, din păcate, cei trei zimbri au murit”, a afirmat Golea.

Potrivit acestuia, în cadrul Rezervației de zimbri de la Hațeg se construiește acum un alt țarc, într-o altă zonă, unde vor fi mutați cei zece zimbri care au rămas în viață, dintre care doi sunt exemplare cu vârsta până în doi ani.

Conform DSVSA Hunedoara, boala limbii albastre nu se transmite la om, iar produsele de origine animală se pot consuma fără nicio restricție. Boala afectează însă producția animală, prin scăderea lactației și pierderea în greutate.

Având în vedere situația apărută în județul Hunedoara, DSVSA a delimitat zone de control pe o rază de 20 de kilometri, de protecție pe 100 de kilometri și de supraveghere pe 150 de kilometri, inclusiv zona de protecție. Specialiștii DSVSA vor face inspecții clinice periodice la animalele din zona de control a focarelor, la bovine, ovine, capre și zimbri. Mișcarea animalelor este permisă numai cu avizul DSVSA.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Guvernul pregătește reducerea accizei doar pentru motorină. Ilie Bolojan explică de ce benzina nu va fi plafonată
Digi24
„Administrația Trump practic imploră Iranul să vândă petrol”. Efectul paradoxal al războiului din Orientul Mijlociu
Cancan.ro
Ninge de Paște și de 1 Mai în România. Care sunt orașele afectate, potrivit meteorologilor Accuweather
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
Cum și-au împărțit SUA și Israelul sarcinile înainte de a ataca Iranul
Mediafax
Primul obuzier K9 „Tunetul” a ieșit de pe linia de producție pentru Forțele Terestre Române
Click
Ce vrea să facă văduva lui Florian Pittiș, la 19 ani de la decesul artistului: „Chiar se gândește.” Drama femeii, ambii soți au avut morți fulgerătoare
Digi24
Opoziția din Ungaria preia conducerea chiar și în fiefurile partidului lui Viktor Orban (sondaje)
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă bătrânească cu doar 9.999 de euro. Terenul are 1100 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Secretul siluetei Corinei Caragea. Cum reușește să se mențină în formă fără diete drastice! Imagini incendiare cu vedeta tv
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Primăria Sector 4 va da 600 de lei pentru carburant sau reducere la transportul public. Cine poate beneficia de acești bani
Descopera.ro
Care este cel mai mare număr?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Care este cea mai bună plajă din Europa? Nu se găsește nici în Italia, nici în Spania!