Prima pagină » Știri » Trump a renunțat la conferința de presă pe care urma să o aibă joi, la un an de la atacul asupra Capitoliului

Trump a renunțat la conferința de presă pe care urma să o aibă joi, la un an de la atacul asupra Capitoliului

Trump a renunțat la conferința de presă pe care urma să o aibă joi, la un an de la atacul asupra Capitoliului

Fostul preşedinte Donald Trump a anunțat marţi că renunță să mai ţină o conferinţă de presă joi, exact la un an de la asaltul asupra Capitoliului de la Washington, scrie CBS News.

Trump a anunțat că va amâna conferința pentru 15 ianuarie, când va vorbi la un miting din Arizona. El avea de gând să vorbească joi despre ceea ce numește „fraudarea” alegerilor prezidențiale pe care le-a pierdut în favoarea lui Joe Biden.

Trump nu a dat nicio explicaţie clară pentru anularea conferinţei de presă pe care o prevăzuse în reşedinţa sa din Florida.

„În lumina complet părtinitoare și necinstită a comisiei parlamentare de democrați și doi republicani ratați care investighează evenimentele din 6 ianuarie și a fake news-ului din presă, voi anula conferința din 6 ianuarie de la Mar-a-Lago și voi discuta multe dintre aceste subiecte importante la mitingul de duminică, 15 ianuarie, din Arizona. Va fi un public mare”, a declarat Trump într-un comunicat de presă.

Conferința lui Trump din 6 ianuarie, care ar fi coincis cu un moment de reculegere al Congresului american la Washington, a fost considerată o provocare de către criticii fostului preşedinte.

Joe Biden care va vorbi joi de la Capitoliu, unde mii de partizani ai adversarului său republican au încercat să împiedice Congresul să-i certifice alegerea în urmă cu un an.

„Va vorbi despre ce mai trebuie făcut pentru a asigura şi consolida democraţia şi instituţiile noastre, pentru a respinge ura şi minciunile pe care le-am văzut pe 6 ianuarie, pentru a uni ţara”, a declarat marţi purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Jen Psaki.

Oficial, Joe Biden intenţionează să candideze pentru un al doilea mandat. La rândul său, Donal Trump a spus că va candida la alegerile din 2024.

Joe Biden consideră că cel mai bun mod de a-l contracara pe Donald Trump ar fi reconcilierea clasei de mijloc americane cu democraţia reprezentativă, garantându-i locuri de muncă și putere de cumpărare mai mare. Însă, pandemia de coronavirus duce la scimbări sociale neanticipate din cauza crizei economice care abia începe.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 10 ianuarie 2026: Două zodii primesc ajutor financiar, altele simt o mare ușurare sufletească
Digi24
Culisele cursei globale pentru scăparea lui Maduro: întâlnirea secretă de la Vatican și oferta Rusiei
Cancan.ro
S-a aflat cauza reală a morții lui Gabriel din Buzău. Ce i-a curmat viața, de fapt. Familia se pregătește de înmormântare
Prosport.ro
Un turist cazat pentru a doua oară la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov a surprins personalul: „Încă nu ne vine să credem!”
Adevarul
Generalii Europei avertizează: continentul trebuie să se pregătească pentru război
Mediafax
A fost arestat cel mai periculos chinez din „imperiul mafiei cibernetice”. Avea centre de muncă forțată unde-și derula escrocheriile
Click
Vali Vijelie și impozitul pe cele 30 de apartamente. Cât scoate din buzunar anual pentru locuințele sale
Digi24
Rusia ridică miza și readuce în joc Oreșnik. De ce a aruncat Putin în luptă o armă pe care n-a mai folosit-o din 2024
Cancan.ro
Dorian Popa riscă să meargă la ÎNCHISOARE! Vești proaste pentru influencer la început de 2026
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Alexandra King după divorțul de Ilie Năstase! Actrița americană a fost a doua soție a legendarului tenismen român
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Rusia a folosit din nou o „nucleară” împotriva Ucrainei. Racheta Oreșnik, lansată de pe un vehicul 12×12
Descopera.ro
Un obiect imposibil a fost găsit în spațiu!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Ce spune știința despre oamenii care nu ies în oraș vineri seara?