Prima pagină » Știri » Un elev a fost bătut în curtea unui liceu din Ploiești de un bărbat care a sărit gardul unității

Un elev a fost bătut în curtea unui liceu din Ploiești de un bărbat care a sărit gardul unității

Un elev de clasa a XIII-a de la Colegiul "Elie Radu" din Ploiești a fost lovit de un bărbat din afara unității de învățământ, care a sărit gardul și a intrat în curtea școlii, atât tânărul agresat, care, la rândul său, a ripostat, cât și agresorul fiind amendați și refuzând să depună plângere.

Un elev de clasa a XIII-a de la Colegiul „Elie Radu” din Ploiești a fost lovit de un bărbat din afara unității de învățământ, care a sărit gardul și a intrat în curtea școlii, atât tânărul agresat, care, la rândul său, a ripostat, cât și agresorul fiind amendați și refuzând să depună plângere.

Potrivit șefului Inspectoratului Școlar Județean (ISJ) Prahova, profesorul Gheorghe Borovină, incidentul a avut loc, luni, în curtea Colegiului „Elie Radu” din Ploiești.

Astfel, un bărbat din afara școlii a sărit gardul și a agresat un elev de clasa a XIII-a, un echipaj al Serviciului de Ambulanță fiind solicitat să intervină.

Medicii au constatat că rănile provocate elevului în urma incidentului nu sunt grave.

Purtătorul de cuvânt al Poliției Prahova, Raluca Brezeanu, a afirmat că, în urma verificărilor, polițiștii au stabilit că în timp ce se afla în curtea școlii elevul, în vârstă de 20 de ani, a aruncat cu o piatră către gardul unității de învățământ chiar în momentul în care prin zonă trecea agresorul.

Bărbatul s-a enervat, crezând că elevul a vrut să îl lovească, a intrat în curtea școlii și l-a lovit pe elev. La rândul său, elevul agresat a ripostat, iar în final amândoi au ajuns la Poliție, unde au fost sancționați contravențional.

Nici elevul agresat, nici agresorul nu au depus plângere, a precizat reprezentantul Poliției Prahova.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce înseamnă marea înfrângere a lui Trump la „CCR-ul american”
Digi24
VIDEO Cum a primit moneda românească denumirea de „leu”. Trebuia inițial să se numească „român”
Cancan.ro
Fostul internațional, sedus de ispita de la Insula Iubirii. A divorțat după doar 3 luni de căsnicie, iar acum și-a găsit jumătatea
Prosport.ro
FOTO. Eleonora, una dintre cele mai frumoase jurnaliste, a atras privirile la meci
Adevarul
Ce șanse sunt ca Vladimir Putin să fie înlăturat de la putere? Strategia liderului rus în fața presiunilor interne și eșecurilor din Ucraina
Mediafax
Imaginile din satelit arată că Iranul se pregătește de războiul cu SUA
Click
Cât au ajuns să coste două nopți de cazare la pensiunea Andreei Esca, la începutul lunii martie. Nu oricine își permite
Digi24
Ce cred ucrainenii despre noua rachetă de croazieră românească Sahara, prevăzută cu Nemesis AI: „Singurul proiect cunoscut publicului”
Cancan.ro
'Profetul Apocalipsei', care a prezis moartea Reginei Elisabeta a II-a, face predicții tulburătoare pentru 2026: 'Va escalada rapid, apoi...'
Ce se întâmplă doctore
Oana Roman, nemachiată și fără filtre. Cum arată, în realitate, la aproape 50 de ani. „No filter. Doar creme bune și grijă pentru ten”
Ciao.ro
Vedetele din România au strălucit la Balul Mascat Bridgerton din București. Adelina Pestrițu și Nicole Cherry au atras toate privirile
Promotor.ro
Titi Aur explică de ce aceste anvelope pot fi un risc în ninsorile din aceste zile
Descopera.ro
China a construit robotul suprem! Ce poate face?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Presiunea școlară crește riscul de depresie în rândul adolescenților