Prima pagină » Știri » Un nou vaccin în schema de vaccinare a copiilor. Anunțul ministrului Sănătății

Un nou vaccin în schema de vaccinare a copiilor. Anunțul ministrului Sănătății

Un nou vaccin în schema de vaccinare a copiilor. Anunțul ministrului Sănătății
Ministrul Sănătății, Florin Bodog, a declarat, vineri, la Vălenii de Munte, județul Prahova, că producătorul vaccinului împotriva hepatitei nu are „actele în regulă" și că intenționează să introducă în schema de vaccinare, pentru toți copiii din România, vaccinul pneumococic.

Florin Bodog a declarat vineri, la Vălenii de Munte, în județul Prahova, unde a participat la deschiderea secției de Reumatologie a Spitalului Orășenesc Vălenii de Munte, că, în privința vaccinului pentru hepatită „este problemă cu producătorul”.

„Este o problemă cu producătorul coreean nu are toate actele în regulă. Noi am identificat un producător european care va avea disponibilitate pentru acest vaccin undeva la sfârșitul lunii martie. Va intra pe linia de producție și încercăm să găsim o soluție pentru a ajunge cât mai repede la copii”, a declarat Florin Bodog, ministrul Sănătății.

Ministrul a precizat că vaccinul tetravalent va intra curând pe piață, însă pentru vaccinul hexavalent are o „veste proastă”.

„Avem ca prioritate de a demara contractul cu vaccinul tetravalent pentru care aștept ultimele avize și îl voi semna probabil cel târziu luni sau marți și vaccinul tetravalent va intra pe piață. În ceea ce privește vaccinul hexavalent, trebuie să vă dau o veste extrem e proastă: procedura a fost făcută anul trecut, nu a fost semnat contracul de fosta conducere a ministerului și nu am primit aviz CFP, ceea ce înseamnă că am două soluții: fie îmi asum răspunderea și semnez contractul fără controlul financiar preventiv, ceea ce poate să se soldeze cu o acuzație de abuz în serviciu, fie anulez contractul. Dacă anulez contractul fără să găsesc o altă soluție, în continuare nu vom avea vaccin hexavalent. (…) Programul de vaccinare, calendarul s-a schimbat. S-au introdus mai multe vaccinuri cu hexavalent pentru a suplini lipsa altor vaccinuri, motiv pentru care am decis și am demarat de urgență o procedură scurtă de achiziționare a vaccinului și săptămâna viitoare voi semna contractul și acest vaccin va intra pe piață” a declarat Florian Bodog.

Ministrul Sănătății a mai spus că intenționează să introducă vaccinul pneumococic.

„Introducem în schema de vaccinare pentru toți copiii vaccinul pneumococic, o noutate absolută în România. Practic sunt două sau trei țări în Europa care nu fac această vaccinare. Vom introduce acest vaccin. În următoarea săptămână vom lua o decizie în acest sens”, a mai spus ministrul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
O ucraineancă dată dispărută a fost găsită în mansarda unui român. Ce au declarat cei doi poliției: „Ea a fost cea care a organizat totul”
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Dispariția sufrageriei. Cum trăiesc tinerii fără spații comune și ce pierd odată cu ele