Prima pagină » Știri » Un șofer beat a încercat să scape de polițiști sunând la 112

Un șofer beat a încercat să scape de polițiști sunând la 112

Un tânăr de 20 de ani care a condus sub influența băuturilor alcoolice a fugit de filtrul poliției și și-a abandonat mașina la marginea unei păduri, după care a sunat la 112 și a cerut ajutor, susținând că i-a fost furată mașina din fața unui bar.

Un tânăr de 20 de ani care a condus sub influența băuturilor alcoolice a fugit de filtrul poliției și și-a abandonat mașina la marginea unei păduri, după care a sunat la 112 și a cerut ajutor, susținând că i-a fost furată mașina din fața unui bar.

Polițiștii din Moreni au organizat un filtru în municipiu pentru identificarea în trafic a conducătorilor auto care circula sub influența băuturilor alcoolice. Polițiștii nu au putut să oprească o mașină marca Dacia, care a trecut în trombă pe lângă ei și a a virat pe o stradă lăturalnică pentru a scapa. Oamenii legii au urmărit autoturismul și au găsit mașina abandonată, la aproximativ 1,5 km depărtare, la marginea pădurii Singeris.

După 20 de minute, proprietarul mașinii, Teodor Georgescu, a sunat la serviciul de urgență 112 , sesizând că persoane necunoscute i-au sustras autoturismul de pe o stradă din Moreni, din fața unui bar, reclamând că hoții să fie identificați și retinuți.

"Ancheta polițiștilor a stabilit adevărul. Tânărul era bine afumat așa că a încercat să scape de filtrul poliției, singura lui problemă era să nu rămână fără permis. A încercat în fel și chip să-i mintă pe polițiști, însă în momentul în care i-au spus că vor lua pământ din pădure și de pe pantofii lui pentru a face comparație, Teodor a recunoscut fapta. Pentru că a încercat să inducă în eroare polițiștii, tânărul aventurier a fost sancționat contravențional și a rămas și fără permis pe o perioadă de 3 luni. Astfel, pentru falsa alarmare a poliției, tânărul a fost sancționat contravențional cu suma de 100 lei, iar pentru că a condus autovehiculul sub influența băuturilor alcoolice a mai primit o amendă de 351 lei", a declarat inspector Pamela Ropotan , purtătorul de cuvânt al IPJ Dâmbovița.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe